Egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben felfedezte Szaúd-Arábia legelső dinoszauruszmaradványait.
A ma száraz sivatag valamikor ősi tengeri hüllők és dinoszauruszok fogaival és csontjaival behintett tengerpart volt. Szaúd-Arábia első hivatalosan azonosított dinoszauruszkövületei egy hatalmas, Brontosaurus-szerű szauropoda farkának csigolyáit, illetve egy húsevő theropoda elhullajtott fogait ölelik fel, amelyeket a királyság északnyugati részén, a Vörös-tenger partvidékén találtak meg.A maradványokat a szaúdi földmérő hivatal segítségével ásatásokat végző kutatók fedezték fel és nemrégiben részletezték a PLoS One folyóiratban, melynek szerzői között svéd, ausztrál és szaúd-arábiai kutatók is vannak.
Benjamin Kear, az Uppsalai Egyetem kutatója és a tanulmány vezető szerzője elmondta, az Arab-félszigeten igen ritkának számítanak az ilyen leletek, eddig csupán maréknyi, felettébb töredezett csontot leltek fel. „Ez a felfedezés nemcsak a maradványok lelőhelye miatt, hanem azért is fontos, mert a töredékeket azonosítani tudjuk. Ezek az első, rendszertanilag kategorizálható dinoszauruszok az Arab-félszigeten" – tette hozzá.
A dinoszauruszok idején az arábiai földtömeg nagyrészt víz alatt volt, és az afrikai kontinens északnyugati peremét alkotta. A fogak és csontok megközelítőleg 72 millió évesek. A gyűjtemény alapján két dinoszauruszt írtak le: egy két lábon járó, húsevő abelisauridát – a Tyrannosaurus távoli rokona, de csak hat méter hosszú - és egy növényevő titanosaurust, amely elérhette a 20 méteres testhosszot is. Hasonló dinoszauruszok maradványai előkerültek már Észak-Afrikában, Madagaszkáron és Dél-Amerikában is.
Forrás: Hirado.hu