Egy háborús veterán, James Toler Afganisztánban meglepő jelenségre bukkant. Kandahar városának beton falait változatos graffitik díszítik, amelyeket a háború éveiben készítettek a helyszínen állomásozó katonák.
Az afganisztáni városban tíz éven keresztül tartózkodtak az amerikai katonák, a háború sújtotta övezetben mégis felütötte fejét a művészet. A várost körbekerítő falon a legkülönbözőbb témában jelentek meg az alkotások: az Amerikai Egyesült Államok Légierejének jele mellett női aktok, de Beavis és Butt-head figurák is feltűntek.A graffitik az éjszaka leple alatt készültek, a tankok felújításából megmaradt festékekkel. A legtöbb falfestményt nem írták alá, a különleges képekért minden bizonnyal a művésszé avanzsált katonák tehetők felelőssé.
Toler szerint a parancsokság nem művészetnek tartotta a festett képeket, hanem illegális graffitinek. Az amerikai veterán azonban tudta, hogy különleges jelenséget fedezett fel: a háború atrocitásaira adott emberi reakciók lenyomatait. Toler a graffitiket egy fotókönyvben gyűjtötte össze, és képeslapokon is megjelentette.
„A művészet minden formája terápia a szerencsétlenségeken és traumatikus eseményeken keresztül ment embereknek" – írja honlapján Toler. „Több millió embernek kell világszerte megküzdenie a csapásokkal: a legkisebb gyerekektől az idős túlélőkig, szegényeknek és gazdagoknak, katonáknak és aktivistáknak, felbujtóknak és ártatlanoknak. A traumák szereplőinek szüksége van a valóságtól való eltávolodásra – ezt tették a graffitik alkotói is."
Forrás: Huffington Post