Tudósok Etiópiában egy kihalt lófaj fosszíliáira bukkantak. Az állat nagyjából 4.4 millió éve élt a Földön, és akkora lehetett, mint egy kisebb termetű zebra.
A maradványokat egy ma már száraz sivatagban találták meg az Awash folyó völgyében, amely valaha zöldellő paradicsom volt a legelő állatok számára a gazdag füves területek és a sűrű bozótos miatt. Az Awash folyó völgye egyébként is híres földtörténeti és az ember evolúciójának szempontjából. Az ősi lófajt Eurygnathohippus woldegabrielinek nevezték el a tudósok. A kihalt állat ugyanabban az időben vágtázott Afrika legelőin, amikor itt élt az Ardipithecus ramidus is, amit röviden csak Ardinak emlegetnek. Ezt a főemlősfajt még 1994-ben fedezte fel Tim D. White, Gen Suwa és Berhane Asfaw, ami fontos lelet volt az ember evolúciójának történetében is, de valószínűleg az emberfélék elkülönült fejlődési vonalába tartozott.A most megtalált állat maradványainak kutatásában részt vett Scott Simpson is, aki a Case Western Reserve's School of Medicine munkatársa. A tanulmány részleteit a Journal of Vertebrate Paleontology online oldalán jelentették meg. Több fosszíliát is találtak Etiópiában, amelyek közül a mellsőlábból származó két csont volt a legjelentősebb. Ezek szinte tökéletes állapotban fennmaradtak a vöröses színű földben. A lábcsontok jellegzetességei azt mutatják, hogy ennek a több millió éve élt állatnak hosszabb lábai voltak, mint elődeinek. Scott Simpson úgy véli, hogy a csontok alakja és mérete is arra enged következtetni, hogy a ló kiváló és gyors futó volt. Ez valószínűleg segített neki abban, hogy elmeneküljön az olyan ragadozók elől, mint az oroszlánok ősei.
A leletek közül a fennmaradt fog is segített jobban megismerni ezt a patás állatot. A ló fogazata ugyanis azt bizonyította, hogy az állat remekül alkalmazkodott a legelő életmódhoz. A zománcréteget alaposan megvizsgálva további bizonyítékot találtak a kutatók arra, hogy az ősi ló füvön élt, csakúgy mint a mai zebrák. "A fű olyan volt itt, mint a smirgli" – magyarázza Scott Simpson. "Mivel a fűcsomók jellegzetes nyomokat, karcokat hagytak az állat fogazatán, ezért megbízhatóan tudjuk rekonstruálni, hogy mivel is táplálkoztak ezek az ősi állatok."
Az állat a Hipparionines ősi lovak csoportjába tartozott, ami egy háromujjú patás volt, és Észak-Amerikában élt nagyjából 16 millió éve, mielőtt Eurázsia zöld mezőire vándorolt. Valószínűleg azon a földhídon át érkezett az ősi kontinensre, amely egykoron Alaszkát kötötte össze Szibériával. A kutatók úgy gondolják, hogy az Etiópiában talált lelet segít megérteni a homályos foltokat a lovak evolúciójában.
Forrás: Explorer World