A Collegium Hungaricum Berlin 2014 februárjában hetedik alkalommal rendezi meg Cinema Total című filmszakmai programsorozatát.
Ezúttal a Visegrádi Négyek együttműködésének jegyében jön létre a rendezvény, amely hagyományosan a Berlini Filmfesztivállal (Berlinale) egy időben zajlik. Az idén Special Encounters, azaz Különleges találkozások alcímet viselő Cinema Total olyan aktuális témákkal foglalkozik, mint a multimédia és a hagyományos mozi kölcsönhatásai, a régiós együttműködés, a nők szerepe és lehetőségei az audiovizuális iparban, valamint a magyar filmgyártás és filmművészet legújabb fejleményei.A keddi sajtótájékoztatón Can Togay János, a a CHB igazgatója elmondta, hogy a Berlinale-t kísérő rendezvényt, hét évvel ezelőtti útjára indításakor általános szkepticizmus fogadta: „Mi voltunk a kis madár a bálna hátán. Sokan ütögettek egy nagy kérdőjellel, ami mostanra felkiáltójellé alakult" - mondta az igazgató arra utalva, hogy az esemény mostanra komoly hírnévre és elismertségre tett szert.
Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója úgy vélte, hogy a berlini Collegium Hungaricum mára a német főváros kulturális életének önálló és ismert résztvevőjévé nőtte ki magát, ahol nem pusztán a kétoldalú német-magyar kapcsolatokat ápolják, hanem meg tudják szólítani a sokszínű, kozmopolita Berlint is, amely a progresszív, kortárs kulturális élet egyik fellegvárának számít Európában. A főigazgató kiemelte: CHB feladata az is, hogy a közép-európaiság tágabb kontextusát, arculatát képviselje és bemutassa.
Az Urániában tartott sajtótájékoztatón levetítettek egy kisfilmet, amivel a fesztiválhangulatot, az évek óta határozott szerkezetben zajló eseményt és a helyszínre látogató közönséget hozták közelebb a résztvevőkhöz. Tavaly a Kultúrpart stábja videóban mutatta be a hatodik Cinema Totalra való késződést:
A 2008-ban útjára indított Cinema Total mára a közép-kelet-európai filmszakma mellett a Berlinale szakmai közönsége számára is széles körben elismert platformjává vált, amelyet a filmfesztivált kísérő kiemelkedő fontosságú rendezvényként tartanak számon. A programsorozat sikeréhez nagyban hozzájárul, hogy a maga nemében egyedülálló módon biztosít kommunikációs platformot és jelenlétet a magyar, illetve a közép- és kelet-európai filmes szakma és filmipar számára Berlinben, és nyújt – gyakran elsőként és első kézből - hiteles információt aktuális, magyar vonatkozású témák kapcsán a Berlinale szakközönségének. A Cinema Total szervezte filmterv-bemutatók számos koprodukciós alkotást indítottak el útjukon az évek során, miközben a rendezvény szervezői nemzetközi szakemberekkel való együttműködésben a projektbemutatók folyamatosan megújuló formátumait dolgozták ki.
A rendezvénysorozatot kísérő, illetve annak részét képező innovatív multimediális események és installációk biztosítják a Cinema Total esztétikai keretét. Ilyen volt például Peter Greeneway és Yonderboy emlékezetes DJ/VJ előadása 2009-ben.
A szervezők reményei szerint 2014-ben ilyen lesz az az akció is, amely okostelefon-applikációk felhasználásával jön létre: pályázat során kiválasztott profi és amatőr kelet-közép-európai filmesek 7 másodperces, telefonnal készült filmjei mozgóképes óriás installációvá alakítják a Cinema Total eseményterét, az épület legkülönbözőbb felületein megosztva.
A Cinema Total vizuális eseményei sorában külön említést érdemel a magyar Dreampire című multimediális installáció, amely „globális álomprojektként" álmok és álmodók ezreit gyűjti világszerte, s amely gyűjtemény egy része a Cinema Total keretében kerül először bemutatásra.
Can Togay János elmondta: a jelentős magyar állami támogatásban részesülő idei Cinema Total tervezett költségvetése mintegy 25-30 millió forintra rúg. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a rendezvény alatt hat-hétszáz ember fordul meg a CHB épületében, de a programok, illetve azok tartalma közvetve sokkal több emberhez jut el. „A közönség nemzetközileg sokszínű, de mindig örülünk, amikor külföldön élő magyarok látogatnak el a rendezvényekre, és ha magyar filmesek jönnek Berlinbe a Cinema Totalra" - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva elárulta azt is, hogy hosszabb távú terveik között szerepel a rendezvény Budapesttel való összekapcsolása, hogy a programok, legalább részben, Magyarországon is követhetők, megtekinthetők legyenek.
A Cinema Total megnyitójára 2014. február 8-án kerül sor, amelynek díszvendégei között szerepelnek a Berlinale hivatalos programjába került magyar filmek alkotói. A Különleges Találkozások témájára komponált est zenei kíséretét Péterfy Bori és a Love Band biztosítja. A megnyitó egyben alkalmat szolgáltat arra, hogy a visegrádi partnerországokból érkező Berlinale Shooting Star-ok is bemutatásra kerüljenek. Az est háziasszonya Hámori Gabriella színésznő lesz.
Szakmai programok
Filmpolitikai kerekasztal-beszélgetés – 2014. február 9., 15 óra
A Cinema Total mindamellett, hogy az elmúlt időben nagy hangsúlyt fektetett a különböző filmtámogatási rendszerek bemutatására, kiemelt figyelemmel kísérte az audiovizuális iparban résztvevő társadalmi és szakmai csoportok lehetőségeik bővítésére irányuló erőfeszítéseit. Ennek keretében jöhetett létre a Seeking Roma Filmmakers c. eseménysorozat, amely a roma filmesek lehetőségeit firtatta.
Az Európai Női Audiovizuális Hálózat (EWA) kezdeményezésére 2014-ben a Cinema Total filmpolitikai kerekasztal-beszélgetése a nőknek az audiovizuális iparban betöltött szerepének és lehetőségeinek vizsgálatát tűzi ki céljául. A kerekasztal résztvevői olyan nemzetközileg elismert filmes szakemberek lesznek, mint Anna Serner, a Svéd Filmalap vezetője, Senja Ravlic, az Eurimage esélyegyenlőségi kutatási vezetője, Wendy Parker, a Brit Filmintézet munkatársa, Agnieszka Kurzydlo producer és Enyedi Ildikó filmrendező. A beszélgetés moderátorai: Ada Solomon, berlini Arany Medve- és Európa-díjas producer, valamint Simon Perry, az Ateliers du Cinema Européen (ACE) elnöke.
EWA Workshop – 2014. február 10. (zártkörű rendezvény)
A kerekasztal-beszélgetést követően az EWA által szervezett workshop karolja fel ismét a nők az audiovizuális iparban témakörét a Svéd és a Brit Filmintézet, a londoni Birkback Colledge és az Eurimage együttműködésében. A nemzetközi diákok és kutatók részvételével megtartott munkatalálkozó a témával kapcsolatos helyzetfelmérést, elemzést és a gyakorlati stratégiák kidolgozását tűzi ki céljául.
Átfedések (Intersection) – 2014. február 10., 18 óra
2014-ben a Cinema Total fókuszában áll a videóművészet és a mozi kölcsönhatásának vizsgálata is. A jelenség nem újkeletű, de a médiumok szaporodásával, a hozzáférhetőség egyszerűsödésével egyre gyakoribb, hogy a közönség az audiovizuális műfaj termékeivel - bemutatásuk körülményeitől függően - hol képzőművészetként, hol filmként találkozhat. E jelenséget, illetve gyakorlati példáit járja körül a műfaj neves képviselői részvételével a Cinema Total Intersection c. rendezvénye. A berlini Momentum Galéria és a .CHB által szervezett, vetítésekkel kísért kerekasztal-beszélgetésen olyan, a videó es film műfaji határait feszegető alkotók vesznek részt, mint Forgács Péter, Zuzanna Janin, Reynold Reynolds és Candice Breitz.
Moderátor: David Elliot, a Momentum Galéria kurátora.
Film Talk: Visszatért a magyar film? – 2014. február 11., 19 óra
A Cinema Total 2010-ben és 2011-ben nagy teret biztosított az átalakuló magyar filmtámogatási rendszer által felvetett kérdéseknek.
Ezúttal olyan magyar filmrendezőket és producereket hív meg Visszatér a magyar film? c. esti rendezvényére, akik az azóta eltelt időben már tapasztalatokat szerezhettek az új támogatási rendszer működését illetően. A Cinema Total hagyományos formátuma, a Film Talk keretében zenével, borral kísért beszélgetések során mutat be néhányat az új magyar filmek alkotói közül. A Szász János, Fekete Ibolya, Pusztai Ferenc és Török Ferenc alkotta kört Nick Holdsworth, a The Hollywood Reporter újságírója faggatja. Az est zenei kíséretét Sóti Thea és zenekara szolgáltatja. A borokat a Malatinszky Kúria ajánlotta fel.
Pitch Stop – 2014. február 12., 15 óra
Az elmúlt években a Cinema Total projektbemutató formátumának, a Pitch Stop-nak köszönhetően számos filmterv jött létre, illetve indult el a megvalósulás útján. Az úgynevezett pitching formátumok között (filmes alkotók röviden ismertetik tervüket producereknek) a Cinema Total Pitch Stop elnevezésű rendezvénye innovatív jellegével tűnik ki. A Pitch Stop során a bemutatókat tapasztalt filmes szakemberek vezette workshop előzi meg, amely során a résztvevők tökéletesítik a prezentációik hatásfokát. Idén három magyar projekt szerepel a kiválasztottak között: Felméri Cecília: Spirál, Zomborácz Virág: Turista és Szimler Bálint: Bad Habit című filmtervei.
A meghívott szakértők: Stefan Laudyn, Anthony Muir, Ada Solomon, Charlotte Mickie, Susanne Schmitt, Simon Perry.
A felkészítő workshop vezetője: Franz Rodenkirchen.
Cottbus Lounge és záróparty – 2014. február 12., 18 órától
A Cinema Total sokéves partnere a Németország második legfontosabb filmfesztiváljaként számon tartott Cottbusi Kelet-Európai Filmek Fesztiválja, amely egyben a Cinema Total legfontosabb networking eseményének, a Cottbus Lounge-nak is a védnöke. A Lounge, mint a Cinema Total központi helyszíne, a rendezvénysorozat utolsó napján a fesztivál meghívott vendégeinek és filmes szakembereknek tartott fogadásnak ad otthont. Kivitelében, látványában, multimediális környezetével a 2014-es rendezvény Különleges találkozások alcímét tematizálja.
A rendezvénysorozatot esti DJ/VJ party zárja.
További információk a rendezvényről a Cinema Total honlapján.