Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
Mi a jó a skandináv krimiben?

Mi a jó a skandináv krimiben?

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2014. 01. 24.
Borostyánszív-elismerésben részesült dr. Both Miklós
2026-08-25 21:30:56

Both Miklós zeneszerző, néprajzkutató, a Hagyományok Háza főigazgatója — az ukrán népzenei örökség

Sikerrel zárult az Arcus Temporum Művészeti Fesztivál
2026-08-25 20:50:00

Nagyon szép és őszinte esemény – Keller András hegedűművész így foglalta össze az idei Arcus Temporum

Péntektől vasárnapig: Bachtól Kurtágig
2026-08-20 21:10:01

Mi történik, amikor egy 800 éves bazilikában Bach zenéje találkozik a 100 éves Kurtág György

Elstartolt a Művészetek Völgye
2026-07-24 15:13:09

Ma reggel hivatalosan is kezdetét vette a 35. Művészetek Völgye: július 24. és augusztus 2. között ismét

további bejegyzések a szerzőtől »

Az európai krimiirodalmat lassan már egy évtizede uralják a skandinávok. A Nordic noir különösen Nagy-Britanniában népszerű. A legtöbb londoni könyvesboltban már saját sarka van az északi krimiknek.

Barry Forshaw Nordic Noir című munkájában azt állítja, hogy a skandináv robbanás a Millennium-trilógiával kezdődött. „Úgy gondolom, Stieg Larsson volt az az őserő, akivel elkezdődött ez az egész. Észrevettem, hogy milyen sok nagyszerű svéd, dán, norvég krimiszerző tűnt fel, akiknek a munkáit szép lassan elkezdték fordítani. A britek pedig nagyon ki voltak éhezve, kíváncsiak voltak, ki igazán jó. Olvasták Henning Mankell könyveit, megszerették Wallander figuráját. Aztán persze már kellett a többi is, és az olvasók igényt tartottak egy útmutatóra" – mondta Barry Forshaw.

Stieg Larsson: Millenium trilógia (Fotó: origo.hu)
Miért éppen Nagy-Britanniában lett ennyire népszerű az északi krimi?

„A hideg klíma a közös nevező, meg persze van egyfajta hasonló gondolkodásmód is. Az olaszok és a mediterrán országok lakói teljesen másképp élnek, mint mi. Szóval nekünk megtetszett a svéd krimik mássága és a hozzánk való hasonlósága" – magyarázta a Nordic Noir című könyv írója.

Néhány éve még csak az ínyencek ismerték a skandináv szerzőket Nagy-Britanniában, ma már szinte mindenki.

„Szinte a semmiből tűntek fel, most pedig a krimiirodalom vezéralakjai" – mondta a Waterstone könyvesbolt munkatársa, Joseph Knobbs.

Vajon mennyit lehet velük keresni?

„Attól tartok, nem mondhatok konkrétumokat, de sokat" – tette hozzá Joseph Knobbs. „Gyakran kérdezik tőlem, mi jön a Nordic Noir után, mi lesz a következő trend. A válaszom erre az, hogy még több északi krimi jön, ugyanis még számos kiváló skandináv író vár arra, hogy műveiket lefordítsák" – mondta Barry Forshaw.

Forrás: Euronews

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Irodalom Nagy-Britannia Krimi Világirodalom

Ajánlott bejegyzések:

  • Az emberség ünnepe Az emberség ünnepe
  • Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról Vecsei H. Miklós a Zsámbéki Nyári Színházról
  • Erdő van idebenn: Tóth Marcsi az új Margó-díjas Erdő van idebenn: Tóth Marcsi az új Margó-díjas
  • Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás Krasznahorkai László Nobel-díjas író világa Szentendrén – október végéig látható a Minduntalan kiállítás
  • Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat Krasznahorkai László kapta az irodalmi Nobel-díjat

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr387930268

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása