Japán pénzből leltározzák, katalogizálják, konzerválják és digitalizálják a keresztények által hajdan a szigetországban elszenvedett üldöztetésekről szóló, 10 ezer dokumentumból álló „elveszett" japán archívumot.
A Vatikáni Apostoli Könyvtár igazgatója, Cesare Pasini kedden jelentette be, hogy együttműködési megállapodás született az egyedülálló dokumentumgyűjtemény, az úgynevezett Marega-iratok konzerválásáról és kutathatóvá tételéről a National Institutes for the Humanities (NIHU) nevű japán kutatóintézeti szövetség négy tagintézményével.Az iratok azt dokumentálják, hogyan éltek és miféle üldöztetéseket kényszerültek elszenvedni a keresztények a 17. és 18. században Japánban a mai Oita prefektúra területén és a déli Kjusu szigeten. A dokumentáció nem hivatalos elnevezését Mario Marega (1902-1978) szaléziánus misszionáriusról kapta, aki az 1930-40-es években az iratokat összegyűjtötte, majd a Vatikánba "csempészte".
A dokumentumok évtizedeken át feldolgozatlanul hevertek a vatikáni könyvtár raktárában, mígnem 2010-ben egy japánul tudó kutató megtalálta őket és felismerte a jelentőségüket. A kedden bejelentett, hat évre szóló megállapodás keretében egyebek közt a Japán Nemzeti Irodalmi Intézet és a Japán Nemzeti Történeti Múzeum működik közre az iratok kutathatóságának előkészítésében.
A könyvtárigazgató szerint a japán intézmények azért vesznek részt pénzzel és szakértelemmel a projektben, mert maguk is szeretnék jobban megismerni saját történelmüket. Pasini szerint nincs még egy ilyen átfogó dokumentáció a 17-18. századi japán keresztényekről.
Forrás: Hirado.hu