A londoni Royal Academy of Arts kiállítótermeiben most hét igazán eredeti építész munkásságát mutatják be. 2136 négyzetméteren, 72 napig látható a négy kontinens hat országából származó művészének kiállítása.
Az építészeket arra kérték, hogy szülőföldjükre emlékeztető installációkat alkossanak.A Burkina Fasó-i Diébédo Francis Kéré alkotásánál a látogatókat kifejezetten bátorítják arra, hogy alakítsák át az installációt. A látásnak, a tapintásnak, a hallásnak és az emlékezésnek is szerepe van a tér, a méretek, az anyagok és a fények befogadásában.
„Be akartuk hozni az építészet erejét a kiállítótermekbe. Hogy a látogatók saját érzékszerveiken keresztül, fizikailag is felfedezhessék az építészetet, és hogy közvetlenül is megtapasztalják, hogyan is néz ki mindez egy térben" – mondta Kate Goodwin, a kiállítás kurátora.
Visszafogott világítás, bambusz és ciprusfaillat. A japán Kengo Kuma installációját egy japán füstölőszertartás ihlette. A kínai Li Hsziao-tung alkotásában valósággal eltéved a közönség. A bambuszrudakból készült falak közötti útvesztő egy tágas térbe vezet, ahol a padló kavicsokkal borított, a falat pedig egy hatalmas tükör fedi.
„Némelyik alkotás annyira magával ragad, hogy egy teljesen új világban találjuk magunkat, és elfelejtjük, hogy egy valójában galériában vagyunk. Más olyan térszerkezetet alkotott, amelyet teljesen körbe kell járni, hogy valahogyan befogadjuk. Van, amelyiknek szinte tapintható az illata, és van, amelyik olyan magasságokba visz, ahol még nem jártunk ezen a helyen" – mondta el a kurátor.
A chilei Mauricio Pezo és Sofia von Ellrichshausen alkotása felvisz egészen a Királyi Művészeti Akadémia lenyűgöző plafonjának közelébe. Innen könnyű megcsodálni a cirádás díszítéseket, szobrokat és faragványokat. Igazán egyedi a nézőpont.
A Sensing Spaces, vagyis a Terek érzékelése című kiállítás 2014 április 6-ig látható a londoni Royal Academy of Artsban.
Forrás: Euronews