A 18. századi német alkotást, melynek a második világháború alatt veszett nyoma a varsói Nemzeti Múzeumban, az Egyesült Államok adományozta vissza a lengyelekneknek.
Az amerikai hatóságok 2011-re kiderítették, hogy a kép, amelyet egy New York-i aukciósház adott el egy londoni galériának, valójában a varsói múzeumból ellopott festmény. Hosszas jogi huzavona után sikerült elérni, hogy az alkotás visszakerüljön New Yorkba és az amerikai hatóságok visszaszolgáltathassák Lengyelországnak. "Hazánk a háború alatt nagyon sok műkincsét veszítette el. Sok bizonyára megsemmisült és örökre elveszett, de akadnak alkotások, amelyek még 75 év után is lappanganak, és mi tovább keressük őket" - jelentette ki a csütörtöki washingtoni átadási ceremónián a lengyel kulturális miniszter.
A háború elfeledett áldozatainak nevezte az eltűnt műkincseket a restitúciós akciót irányító amerikai tisztségviselő, James Hayes, a belbiztonsági minisztérium illetékese, aki elismerte, hogy a nácikon és a szovjeteken kívül egyes amerikai katonák is raboltak műalkotásokat. Kijelentette, amerikai részről mindent megtesznek, hogy a zsákmányolt műkincsek visszakerüljenek jogos tulajdonosaikhoz. Ez a negyedik műalkotás, amelyet az Egyesült Államok 2010 óta visszaadott Lengyelországnak.
A közelmúltban Lengyelország 14 olyan festményt kapott vissza, amely lengyel műgyűjteményekből tűnt el a második világháború alatt, s további 31 műalkotás visszaszerzéséről folynak tárgyalások Oroszországgal, Németországgal, az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Olaszországgal.
A közelmúltban visszakapott festmények között szerepelnek Ignacy Lopienski és Alfred Schouppe grafikái, Aleksander Gierymski Zsidó nő narancsokkal című képe, Anna Bilinska-Bohdanowiczowa egy 19. századi festménye (A fekete nő), valamint Julian Falat Vadászat és Vadászat után című képe. A háború alatt Lengyelországból elhurcolt műkincsek közül közel 63 ezer hiányzik - jelentette a PAP lengyel hírügynökség. Az 1862-ben szépművészeti múzeumként alapított varsói Nemzeti Múzeum az egyik legrégibb múzeum Lengyelországban.
Forrás: Hirado.hu