Minden nemzet magáének érezte, mi is csak Verne Gyulaként szeretjük, Jókai, vagy Karinthy Frigyes se kérte ki magának, ha egy-egy írásukat az ő lehengerlő stílusához hasonlították.
Ma 186 éve született Jules Gabriel Verne, a Nyolcvan nap alatt a föld körül, a Nemó kapitány, vagy a Rejtemes sziget írója. A magyarul csak Verne Gyulaként ismert szerző életében több, mint 54 regényt publikált, ezen kívül novellákat, esszéket, operaszövegeket irt, sőt egy versekötetet is megjelent, de ezek a szerző életművében nem kaptak akkora visszhangot.Verne jómodú kereskedő polgári család sarja. Édesapja ügyvédi pályára szánta, de hamar kiderült, hogy a fiút inkább a természettudományok világa és a kor pezsgő földrajzi felfedezéseinek szenzációi érdekelték. Tanulmányai végztével banktisztviselőként, majd kockázatos tőzsdeügyletekből meggazdagodó üzletemberként volt híres nagypolgári körökben.
Nem volt 25 éves mikor megismerkedett Alexandre Dumas-val, a nagy francia íróval, a Mote Cristo grófja írójával, aki komoly sgítséget nyújtott művei kiadásában. Első regénye az Öt hét léghajón nem várt közönségsikert akaratott világszerte. Ezt követően sorra jelentek meg korszakalkotó írásai, például a nagy-trilógia kötetek a Némó nyomában, a Grant kapitány gyerkmekei, valamint A Rejtelmes sziget. Magyar olvasók számára talán legkedvesebbek a Sándor Mátyás, A Dunai hajós, vagy a Várkastély a Kárpátokban című írásai.
A közhiedelemmel ellentétben soha sem járt Magyarországon. Emblematikus figuráinak nevét - Torontál Simon, Szatmár László, vagy a tanár Báthori István - történelemkönyvekből vette.
Természettudományok iránti olthatatlan csodálatával, azzal, hogy ezeket a korabeli felfedezéseket és tudományos áttöréseket rendre beemelte regényei világába, megteremtette a tudományos-fantasztikus irodalom alapjait. Regényeiben közel száznyolc saját tervet és találmányt szerepeltet, melyek utánozhatatlan képzelőerejét bizonyítják.
Az UNESCO nyilvántarása alapján műveit több mint 148 nyelvre lefordították. Írásai számtalan filmrendezőt, reklámszakembert ihletett meg. Közel 200-ra tehető a filmes adaptációk száma.
Forrás: Wikipedia