A család, barátok, pályatársak és többszáz helybéli kísérték el utolsó útjára a 83 éves korában február elsején elhunyt Oscar-díjas színészt a karintiai Preiteneggben.
Minden idők legjelentősebb színészeként méltatta az elhunytat a gyászszertartáson Lawrence David Foldes, az amerikai filmakadémia tagja, aki Shell halála előtt közvetlenül együtt dolgozott vele egy új filmterven. Az Oscar-díj, amelyet 1961-ben kapott az Ítélet Nürnbergben című filmben a védőügyvéd alakításáért, csak töredéke volt annak, amire rászolgált - hangoztatta. Ő volt az első német ajkú színész, aki a második világháború után először megkapta a rangos elismerést.
A színész családtagjai közül lánya, Nastassja és fia, Dimitri vettek búcsút Maximilian Schelltől. A gyászszertartás után a vendégek abban a vendégházban gyűltek össze emlékezésre, ahol tavaly Shell és Iva Mihanovic menyegzőjét tartották. A színész urnáját egy későbbi időpontban helyezik örök nyugalomra, családi körben.
A svájci író apa és osztrák színésznő gyerekeként született Shell 23 évesen debütált a színpadon, első amerikai filmjét 28 évesen forgatta Marlon Brando partnereként. Pályafutása során öt alkalommal jelölték Oscar-díjra, színészi munkája mellett forgatókönyvíróként, rendezőként és producerként, valamint dokumentumfilmesként egyaránt szép sikereket ért el. Színpadon is rendszeresen kamatoztatta tehetségét, játszott az Ítélet Nürnbergben színpadi feldolgozásában.
Kipróbálta magát operaelőadásokban is, Plácido Domingo meghívására Richard Wagner Lohengrin, valamint Richard Strauss A Rózsalovag című darabjában tűnt fel a Los Angeles-i operaházban 2001-ben, illetve 2005-ben. Maximilian Schellről a Berlinalén is megemlékeznek: levetítik a testvéréről, Maria Schellről, a német film egyik legnagyobb csillagáról szóló, a Nővérem, Mária című dokumentumfilmet, amelynek az osztrák alkotó rendezője és forgatókönyvírója is volt.
Forrás: Hirado.hu