Kalitkába szorult lány, festményből kieső Vénusz, légies szörnyeteg, Picasso zöldkalapos nőjének hasonmása: Borsi Flóra arcai mostantól papíron hódítanak.
Jövő hétvégén nyílik kiállításod a detroiti Kortárs Művészeti Múzeumban (Museum of New Art, Detroit). Hogy találtak rád?
Októberben írt nekem a múzeum kurátora, hogy mit szólnék egy detroiti kiállításhoz, van-e hozzá nyomtatott anyagom. Ha jól emlékszem, a Saatchi Online felületén keresztül találták meg a képeim.
Hogy válogattátok ki a képeket? Borsi Flóra melyik arcát ismerhetik meg az amerikaiak?
Összesen 32 képem lesz látható, ezeket a kiállítás szervezői választották ki, nekem pedig jóvá kellett hagynom a döntésüket. Sokszínű lesz a gyűjtemény, az újabb sorozataim mellett 2011-es munkáim is felkeltették a kurátorok érdeklődését, ezért ezek közül is válogattak. Sorozatok és egyéni képek is részt vesznek majd. A tavalyi és tavalyelőtti projektjeim közül a Photoshop in Real Life-ot, a Time Travelt és a The Real Life Models című sorozatot mutatja be a kiállítás. A Des Monstres sziluettjeiből, a Lookbook akasztós képeiből, az Identity szürreális valóságából és az Asphyxia vizes-üveges kísérleteiből is kerültek be fotók a válogatásba.
A detroiti MONA rendszeresen állít ki nem amerikai művészeket, vagy a magyar Borsi Flóra kuriózumnak számít?
Nem tudom biztosan megmondani, de eddig szerintem inkább amerikai művészek munkáit mutatták be. Minden bizonnyal különleges, hogy „egy magyar lány" is megjelenhet.
Meddig tart a kiállítás, és mi lesz az itt látható fotók sorsa ezután?
A kiállítás február 23-án kezdődik és április 6-án ér véget. A jövő hétvégi megnyitón én is ott leszek Detroitban. A MONA kurátorai készítettek egy fotókönyvet a munkákból, ami a kiállítás darabjait mutatja be, és interneten keresztül lehet megvásárolni. Ezzel az lehet a céljuk, hogy szélesebb körben ismerhessék meg a képeket. A fotók ezután a múzeumban maradnak, nekik „adományoztam" őket.
Lassan egy éve vált világszerte ismertté a Photoshop in Real Life, majd a Time Travel fotósorozatod. Milyen epizódokat emelnél ki az elmúlt egy évedből?
Nagy hatással volt rám, hogy több ezer ember nézte végig a sorozataimat, és az interneten a legnagyobb médiumokban is megjelenhettem. Kissé felfoghatatlanok voltak a számok, általában Budapest lakosságához viszonyítva próbáltam mérni a látogatókat. Emellett az egyetemre is bejutottam (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, fotográfia szak - szerk.), rengeteg öröm ért a tavalyi évben. 2013 számomra a virtuális nézőközönségé volt, idén pedig végre a valóságé lehet. Jelenleg intézem a detroiti kiállításomat, ezután pedig egy isztambuli következik, és pár napja egy berlini kiállítást is szervezek.
Hogy változott - ha változott - a fotózáshoz való hozzáállásod ebben az időszakban?
Nem változott, a nagy „hírverés" előtt is folyamatosan megpróbáltam létrehozni új képeket, és most is ezeken gondolkozom, a megvalósításukkal tevékenykedem. Persze sokkal jobb érzés, hogy még több emberhez eljutnak a fotóim. Az iskolában pedig a művészet számos műfaja közül a tanáraim beavatnak minket egyes területekbe, így a fotográfia különböző stílusaival kísérletezhetek. Mindig kíváncsian és nyitottan állok az újabb kihívásokhoz.
Mi jöhet még ezután?
A következő két hónapban a kiállítások lebonyolításával, interjúkkal foglalkozom, ez szinte teljesen kitölti a mindennapjaimat. Emelett a MOME-n is folyamatosan kapunk új feladatokat, amiket szintén teljesítenem kell. Korábban sokszor előfordult, hogy inspiráció nélkül maradtam, ezek az időszakok mindig nagyon nehezek számomra. Amikor ilyen periódusba érek, attól félek, hogy soha nem lesz vége. Időnként arra van szükségem, hogy jó élményekkel töltekezzem fel, amikhez később visszanyúlhatok. Most szerencsére rengeteg új ötletem van, csak időm nincs a megvalósításukra. De mindig erről álmodoztam.
Borsi Flóra kiállítása február 23. és április 6. közt látható a detroiti Museum of New Artban (MONA). A tárlaton látható fotók katalógusa itt érhető el.