A 20. század egyik legnagyobb hatású brit művészeként számon tartott Richard Hamilton munkásságát bemutató retrospektív tárlat nyílt csütörtökön a londoni Tate Modernben.
A 2011-ben elhunyt művészt széles körben a pop-art irányzat egyik atyjaként ünneplik, aki hatvan évet felölelő karrierje során szinte egy perce sem hagyott fel a kísérletezéssel és az újítással. A Tate Moderné az első retrospektív tárlat, amely átfogó képet ad Hamilton munkásságáról, a művész 1950-es évekbeli korai kiállítási dizájnjaitól kezdve egészen az életének utolsó évében készített festményekig.A kiállítás végigkalauzolja a látogatókat a szerénysége és kitűnő humorérzéke miatt is tisztelt művész dizájnhoz, festészethez, fotográfiához és televízióhoz fűződő kapcsolatán, valamint az alkotótársaival való együttműködéséből született munkáin - olvasható a Tate Modern honlapján.
A kiállítás egyik központi darabja a Fun House című, úttörő jelentőségű 1956-os installáció, amelyet a Just What Is It That Makes Today's Homes So Different, So Appealing? (Mi teszi a mai otthonokat annyira mássá, annyira vonzóvá?) című kollázs egy nyomatának kíséretében vehetnek szemügyre az érdeklődők. A képen, amely egy kiállítás katalógusához készült, meztelen pár látható egy termékekkel tömött lakásban.
A művész popkultúra iránti vonzalmáról tanúskodnak a Mick Jaggert, Bing Crosbyt és Marilyn Monroe-t ábrázoló művei, de alkotásain a széles nyilvánosságot foglalkoztató korabeli ügyek és politikai témák is megjelentek. A tárlaton továbbá a belsőépítészet és a formatervezés iránti érdeklődéséből eredő alkotások is helyet kaptak.
A május 26-áig látogatható tárlat a Zsófia Királyné Kulturális Központ (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) és a Tate Modern együttműködéséből valósult meg. A kiállításhoz kapcsolódóan a londoni intézmény beszélgetéseket, előadásokat, műhelygyakorlatokat és filmvetítést is szervez.
Forrás: MTI