Temetkezési helyet fedezett fel egy régészcsoport Mexikóvárosban egy bérház alatt. A sírokban 12 kutya maradványait tárták fel. Az állatoknak vallási és szimbolikus jelentőséget tulajdonítottak a Közép-Mexikóban élő aztékok.
Korábban kutyák maradványait emberek mellett találták meg, vagy pedig áldozati ajándékként – írják közleményükben a Mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) szakemberei. Ez az első eset, hogy kutyák egész csoportját találják meg egy helyre temetve. Rocio Morales Sanchez régész szerint nyilvánvalóan különleges leletről van szó a kutyák számából ítélve, illetve mivel nem találtak kapcsolatot az állatok és egy épület vagy elhunyt ember között.Az aztékok úgy hitték, a kutyák át tudják vezetni az emberi lelkeket az új életbe a halál után, illetve őrzik a piramisokat és más emlékműveket, ha alájuk temetik el őket. A feltárt kutyákat körülbelül ugyanakkor – Kr. u. 1350-1520 között, az azték birodalom virágkorában - temették el egy kisebb gödörbe.
A régészcsoport az aztacapozalcói bérház alatti közeli gödrökből előkerült kerámiák és más tárgyak segítségével állapította meg, mikor temették el a kutyákat.
Michael E. Smith, amerikai professzor (aki nem vett részt a kutatásban) kiemelte, a felfedezés azért jelentős, mert ez az első ilyen lelet. „Nem ez az első alkalom, hogy eltemetett kutyára bukkannak, de az első, amikor sok, gondosan elhantolt állatot találnak meg egy sírban, olyan körülmények között, amely temetőre utal" – magyarázza.
Morales Sanchez elmondta, mélyebbre kell ásniuk, hogy kiderítsék, vannak-e még egyéb tárgyak a sírban, amelyekkel feltárhatják, miért itt temették el az állatokat. Smith hozzátette, a csontok elemzése is igen fontos, ugyanis azokkal meg lehet állapítani, milyen fajta kutyákról van szó, és hogyan pusztultak el.
Egy biológus szerint a maradványok közepes méretű kutyához tartoznak, ép fogsorral. Az aztékok házi kedvencként tartottak techichi kutyákat - eme rövid lábú fajtát hiszik a csivava (chihuahua) egyik ősének - és mexikói csupasz kutyákat (xoloitzcuintlis ), melynek maradványait a kifejlett korban elhullajtott fogak hiánya alapján lehet azonosítani.
Forrás: Hirado.hu