Egy vállalkozó szellemű blogger különleges zenedarabra bukkant a legendás holland festő, Hieronymus Bosch leghíresebb képén. A gyönyörök kertje című triptichonról hangjegyek sorozata került elő.
A blogger Tumblr-oldalán hozta nyilvánosságra a felfedezést. Barátjával Bosch legendás triptichonjának egyik másolatát vizsgálták, amelyet a híres festő 1500 környékén festett. „Csodálkozva vettük észre, hogy a festmény egy 600 éves dalt rejtegetett évszázadokon keresztül" - írta Amelia.Ha közelebbről megnézzük a híres képet, a felfedezés azonnal nyilvánvalóvá válik. „Bosch egy kottát írt a hangszer alatt hánykódó könyvre, valamint egyik szenvedő szereplőjének hátsó felére, amit a triptichon jobboldali részén láthatunk" - árulta el a blogger.
Amelia úgy döntött, átírja a zenedarabot modern formára. Nem sokkal később feltöltötte az internetre a szenvedő áldozat himnuszának zongoraváltozatát. Egy internetfelhasználó erre reagálva kórusműként képzelte el a kottát, és dalszöveget írt a zenére (amelynek központi eleme a „hátsónkról énekelünk, miközben a purgatórium tüze éget minket" sor). Nem telt el sok idő, és mindkét posztot kommentek és megosztások ezrei követték.
A középkori festő legmerészebb álmaiban sem számíthatott festményének efféle utóhatására. Bosch A gyönyörök kertje (The Garden of Earthly Delights) című triptichonnal valószínűleg a végeláthatatlan bűnök kockázatára próbálta felhívni a figyelmet. A zene és a hangszerek a mestermű központi motívumainak számítanak, de ezeket általában az élvezetek és vágyak szimbólumaként interpretálják.
A festmény 1939 óta a madridi Pradoban látható.
Forrás: The Guardian