Először készült kép aszimmetrikus szupernóva-kitörésről, mely a csillagászat legnagyobb rejtélyeit, az anyag és az élet eredetét segíthet megfejteni.
A megfigyelést az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) 2012-ben felbocsátott NuStar űrtávcsövével végezte egy nemzetközi kutatócsoport, a munkát Brian Grefenstette, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) munkatársa irányította.A NuStar a Földtől 11 ezer fényévnyire lévő Cassiopea a szupernóva kitörésének szívébe tett "időutazást". Az általa észlelt hullámok valószínűleg a Cassiopea csillagkép egy csillagának 1671-es felrobbanásakor keletkeztek.
Az egykori csillag maradványairól számos teleszkóp készített már felvételt, ám a NuStar képei egyedülállóak - olvasható a kutatóknak a Nature tudományos folyóirat legújabb számában megjelent tanulmányában. A képeken látható, ahogy a csillag törmeléke a kitörés keltette hullámokban összeütközik a környező gázokkal és porral, és eközben felmelegszik.
A NuStar felvételei segítségével először készült nagy felbontású térkép a nagy energiájú röntgensugár-kibocsátásáról, amely a felrobbanó csillag belsejében keletkező anyagból származik - állapították meg a kutatók. A sugárzást a titán-44 izotóp bocsátja ki, ez az izotóp a szupernóva-kitöréskor jön létre az összeomló csillag belsejében. Az adatok alapján kidolgozható a szupernóva-kitörések háromdimenziós modellje, és a tudomány közelebb juthat a szupernóvák titkainak megértéséhez - mondta Grefenstette.
A térkép elárulja, hogy a titán-44 eloszlása nem egyenletes a szupernóva maradványaiban, egyes régiókban sűrűbb, máshol ritkább. Ez azt jelenti, hogy a kitörés nem volt szimmetrikus, vagyis gömb alakú, a csillag különböző területein eltérően zajlott le - magyarázta Matteo Perri és Simonetta Puccetti, a kutatásban részt vevő római Nemzeti Csillagászati Obszervatórium tudósa.
Grefenstette az eredmények jelentőségét így foglalta össze: egy csillag felrobbanásának mechanizmusát azért fontos megérteni, hogy kiderítsük, honnan jövünk, és megismerjük a bennünket körülvevő anyagok - a szén, a vas, a kalcium - eredetét.
Forrás: Hirado.hu