Megerősíti a felügyelőtanács végleges jelentése a gyanút, hogy okirat-, bizonyíték- és mérleghamisítás, pénzmosás, valamint hűtlen kezelés okozta az osztrák nemzeti színháznál, a Burgtheaternél kialakult pénzügyi válságot.
A Bécsben csütörtökön sajtótájékoztatón ismertetett jelentés szerint Silvia Stantejsky, a botrány kitörésekor, tavaly november 18-án azonnali hatállyal elbocsátott igazgatóhelyettes "átláthatatlan könyvvitellel" elleplezte a Burgtheater valós pénzügyi helyzetét, és "olyan áttekinthetetlen, centralizált környezetet" teremtett maga körül, amelyben lehetetlen volt bármiféle belső kontroll.A rendszer lényege az volt, hogy az igazgatóhelyettes maga előtt görgette az adóssághegyet, amelyet minden évben az elszámolás napján különféle trükkökkel tüntetett el - mondta Georg Springer, a felügyelőtanács, egyben az osztrák állami színházakat működtető holding elnöke. Stantejskyt már feljelentették az államügyészségnél, amelynek most a jelentést is átadják - közölte az elnök.
Springer és a színház művészeti igazgatója, a német Michael Hartmann a botrány kezdete óta már többször is hangoztatta, hogy egyszerűen nem volt módjuk hamarabb felfigyelni az üzelmekre. Hartmann hozzátette azt is, hogy amikor ő 2009-ben a színházhoz került, Stantejsky már évek óta a teátrumnál dolgozott, a lehető legjobb volt a híre, és úgymond nem volt oka kételkedni a tisztességében.
A pénzügyi visszaélésekkel kapcsolatos vádak a 2008 és 2013 közötti időszakra vonatkoznak, amikor Silvia Stantejsky volt a színház üzleti ügyekért felelős vezetője. A megvádolt igazgatóhelyettes váltig tagadja bűnösségét, és panaszt tett elbocsátása ellen. A végleges felügyelőtanácsi jelentés csütörtöki közzététele után az APA osztrák hírügynökségnek nem sikerült elérnie őt.
A politikusok közül elsőként az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) reagált a jelentésre, annak szerinte "szemlátomást az az egyetlen célja, hogy minden felelősséget az elbocsátott pénzügyi igazgató nyakába varrjon". A közelmúltban derült ki, hogy a 2012/13-as évadban 8,3 millió euró hiány keletkezett a színház gazdálkodásában, emellett be kell majd fizetni akár ötmillió euró adóhátralékot is.
A felügyelőtanács elnöke szerint a teátrum működését nem veszélyezteti a kialakult helyzet, ám a felhalmozódott adósság törlesztése hosszabb időt vesz igénybe. A továbbiakban a számvevőszék vizsgálja az osztrák nemzeti színház pénzügyeit.
A világ második legrégebbi prózai színháza, 1776-ban alapított Burgtheater messze a legjobban dotált német nyelvű színház: a 2011/12-es szezonban 46,4 millió euró állami támogatást kapott, míg a második helyen álló zürichi Schauspielhaust 30,9 millióval szubvencionálták. Ugyanakkor a bécsi színháznak volt a legtöbb nézője is: 476 ezer, míg a második helyen álló hamburgi Thalia színháznak csak 217 ezer.
Forrás: MTI