Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA második marsjárója, a Curiosity újabb figyelemre méltó képeket küldött haza a Vörös Bolygó felszínéről.
Az egyik, február 19-én készült kép előterében egy sor szikla látható, míg a messzeségben az Aeolis (Sharp-hegy) magasodik. Az 5,5 kilométer magas hegy lába a Curiosity végső célpontja, melyet a küldetés irányításában részt vevő tudósok szerint az év közepe felé érhet majd el.„Az űrből készített felvételeken is látható, kövek által létrehozott bordázatok felkeltették a tudósok érdeklődését" – közölte a kép leírásában a NASA. „Ezt a kibukkanó kőréteget jundának hívják. Hasonló bordázatok foltokban, több helyen előfordulnak még a tervezett útvonal közelében." (A panorámakép vörös-cián 3D verzióját ITT nézheti meg)
Egy másik képen már a távolból látható a junda bordázat a Curiosity keréknyomai mellett. A harmadik felvételen a marsjáró azt a Dingó-hasadék névre keresztelt helyet kapta lencsevégre, melyen keresztül a viszonylag puha talajú völgybe érkezett (3D kép a hasadékról). A talaj tulajdonságaira azért fordítanak kiemelt figyelmet, hogy az egytonnás szerkezet hat fémkerekét minél kevesebb sérülés érje, és tovább használható maradjon.
Amikor a Curiosity eléri a Sharp-hegyet, felfelé veszi majd az irányt, hogy megvizsgálhassa a bolygó környezeti változásainak kövekben fennmaradt jeleit. A küldetés célja, hogy megértsék, miért változott a Mars az évmilliárdokkal ezelőtti viszonylag meleg és nedves világból hideg és száraz bolygóvá.
Forrás: Hirado.hu