Évezredekkel korábban maják játszották a pelota nevű labdajátékot azon a területen, ahol egyetemisták számára készültek kosárlabdapályát kialakítani a mexikói Maxcanúban.
A Yucatán-félsziget egyik egyetemén fogtak hozzá a kosárlabdapálya építéséhez, a területen azonban a maják rituális játékához kialakított pályára bukkantak - közölte a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) hétfőn.A munkálatokat 2012-ben kezdték, akkor akadtak a munkások a füves réteg alatt a réginek tűnő rózsaszín kövekre. "A maják megelőztek titeket, ők már a prekolumbiánus időkben is pelotát játszottak itt" - idézte az INAH régészeinek szavait Rossana Alpizar, az egyetem rektora.
A kövek két párhuzamosan futó, 19 méteres négyszöget alkotnak, az INAH szerint a maja építészet klasszikus periódusából, a Krisztus előtti 250 és időszámítás szerinti 600 közötti időszakból származnak.
A pelota a prekolumbiánus időkben a mai Mexikó és Közép-Amerika területén elterjedt, rituális jelentőséggel is bíró népszerű játék volt. A kutatók szerint a játékosok egy kemény gumilabdával játszottak, melyet váll vagy csípő segítségével löktek a célba. A szabályokról pontosabb ismeretekkel nem rendelkeznek a kutatók.
Forrás: Hirado.hu