Egy ősi kínai császári palota romjait tárták fel a közép-kínai Honan tartományban - jelentették be helyi régészek.
A szakemberek szerint a Taicsi palotakomplexum hatezer négyzetméteren terül el, és mintegy 1700 évvel ezelőttre nyúlik vissza. Az építmény volt a központja Luojang ősi fővárosnak. A Kínai Társadalomtudományi Akadémia kutatója, Liu Tao szerint a palota egy új korszak kezdetét jelentette az ősi kínai fővárosok építési elveiben.Ettől kezdődően a fővárosok elrendezése axiális lett, és a főpalota került a középpontba, a császári hatalom felsőbbségét szimbolizálva - magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy korábban több császári palotát is emeltek a fővárosokban.
A most feltárt komplexum romjait háromévnyi folyamatos munkával ásták ki a régészek. Ez volt Luojang elsőszámú palotája: az épületegyüttesben ünnepelték az újévet, koronázták meg az új uralkodókat és a politikai döntéseket is itt hozták meg.
Az időszámítás előtti 770-től a Honan tartománybeli Luojang számos kínai dinasztiának volt a központja. A 2011 júliusában megkezdődött ásatást a Kínai Társadalomtudományi Akadémia régészeti intézete vezeti. A munkálatok még mindig folynak, mivel a szakemberek nem végeztek a palota melléképületének feltárásával.
Forrás: MTI