A Színházi Világnap alkalmából, március 27-én csütörtökön este 6-tól mini-egyetemet és nyílt próbát tartanak a Bárkán az Odüsszeusz szemeteslapáton című készülő produkcióból.
A mini-egyetemen kiderül, miért tartott tíz évig Odüsszeusz hazafelé tartó útja egy műfordító, egy kritikus, egy klasszika-filológus, egy színháztörténész, egy irodalomtörténész és egy egyetemi tanár előadásában, pontosabban egy olyan valaki előadásában, aki mindez egy személyben: Karsai György professzoréban.Ezután bepillanthatnak a színes, meglepő látványvilágú előadás nyílt próbájába. A leleményes görög hős kalandjait három színész, Szorcsik Kriszta, Dévai Balázs és jerger Balázs csodálatos fantáziával és humorosan használt tárgyakkal eleveníti meg a francia Phillipe Genty, Mary Unterwood és Simon T. Rann irányításával.
Miután a trójai faló eldöntette a háborút, a katonák végre hazaindulhattak, köztük leleményes Odüsszeusszal, aki azt hitte, nemsokára megölelheti rég látott feleségét és fiát. De az istenek másképp döntöttek. Tíz év háborúskodás után tíz évig bolyongás következett, hol félelmetes, hol barátságos, hol szerelmes kalandokkal... Találkozik egyszemű óriással, igazi varázslónővel, csábos énekű szirénekkel... Mese ez vagy valóság? A Bárkán készülő előadás nem segít ennek az eldöntésében: mintha igazi mesét néznénk, mintha igazi történeteken nevetnénk, mintha csak kitalálta volna valaki, de mintha velünk is megtörténhetne.
Az Odüsszeusz szemeteslapáton című előadás bemutatóját március 29-én a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében tartják. A Bárka Színház, a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Francia Intézet koprodukciójaként készülő tárgyszínházi előadás Homérosz Odüsszeiája nyomán születik, abban a háztartási eszközöket bábként és kellékként használják a színészek.
Az előadás nemcsak a gyerekekhez szól, kamaszoknak, egyetemistáknak, felnőtteknek is ajánlják a különleges Odüsszeusz-adaptációt. Megkapó látványvilága, humoros szövege, zenéje és az emberi lét alapkérdéseit feszegető gondolatisága ugyanis az idősebbek számára is élvezetessé teheti a produkciót.
Philippe Genty, a francia színházi élet több műfajt egyesítő alkotóinak egyike, rendező, koreográfus és bábművész, aki pályáját képzőművész-grafikusként kezdte. 1967-ben alapította meg Compagnie Philippe Genty néven saját társulatát, amely eleinte bábszínházi kísérletezéssel foglalkozott, de kezdettől fogva tágította a műfaji kereteket, és a vizualitás, a mozgás, a zene és a tárgyanimáció ötvözésére törekedett.
A Molnár Zsófia fordításában látható darabot életre keltő három színész már nem először dolgozik együtt a francia társulattal, 2013 májusában egyhónapos műhelymunkán vettek részt a társulat két tagja - Nancy Rusek és Eric de Sarria - vezetésével.
Forrás: MTI