Kutatók felfedezték, hogy a távoli Chariklo aszteroidát két sűrű, keskeny gyűrű övezi. A bolygó az eddigi legkisebb olyan objektum, melynél ezt a jelenséget észlelték.
Felipe Braga-Ribas a tanulmány vezető szerzője szerint egyáltalán nem keresték a gyűrűket, nem is hitték, hogy a Chariklo méretű objektumoknak lehetnek ilyen képződményeik, ennélfogva a felfedezés teljesen készületlenül érte őket.
A Chariklo a kentaurok osztályának (valószínűleg a Kuiper-övből származó égitestek) legnagyobb tagja, a Szaturnusz és az Uránusz között kering, a külső Naprendszerben. A mitikus élőlényhez hasonlóan felemás jellegzetességei vannak: egy kisbolygó tulajdonságait hordozza, ugyanakkor nagyon üstökösszerűnek tűnik.
Az előrejelzések alapján tudták, hogy Dél-Amerikából nézve 2013. június 3-án elhalad az UCAC4 248-108672 csillag előtt, ezért hét különböző teleszkóppal vették szemügyre. Néhány másodperccel a fő okkultáció előtt és után további két, nagyon rövid idejű halványulást figyeltek meg a csillag fényességében, azaz, a Chariklo körül valami blokkolta a fényt. A többi teleszkóp megfigyeléseivel összevetve nemcsak az objektum formáját és méretét, hanem az újonnan felfedezett gyűrűk alakját, szélességét, irányát és egyéb tulajdonságait is rekonstruálni tudták.
Kiderült, hogy a gyűrűrendszer két tömött, csupán 7 és 3 kilométer széles gyűrűből áll - közöttük 9 kilométeres hiátus tátong -, melyek egy apró, 250 kilométer átmérőjű, a Szaturnusz pályáján túl keringő objektumot vesznek körbe.
Bár számos kérdés maradt még megválaszolatlanul, a csillagászok úgy hiszik, ilyesféle gyűrűk valószínűleg egy ütközés után visszamaradt törmelékből alakulnak ki. Feltehetőleg apró szatellitek jelenléte tömörítette két szűk gyűrűbe. „Így a gyűrűk mellett valószínű, hogy a Chariklo legalább egy apró holddal is rendelkezik" – mondja Felipe Braga Ribas. A projekt vezetői a gyűrűket Oiapoque és Chuí névre keresztelték, Brazília két folyója után.
Forrás: Hirado.hu