1912. március 30-án érte a halál minden idők legtöbb könyvet eladó német íróját, az amerikai vadnyugat jegyzett szakértőjét.
Karl Friedrich May 1842. február 25-én született, egy igen szegény család gyermekeként. Alultápláltsága következtében vakon jött a világra. Csak négyéves korára kapta vissza látását, miután megoperálták. Waldenburgban (Szászország) járt iskolába. Kezdetben a tanári pályával próbálkozott, később íróként próbált szerencsét, de sokáig kudarcot vallott. 1875-ben May sikeresen megállapodott írásainak kiadásáról, és egy csapásra népszerű emberré vált. A legtöbb könyvében egyes szám, első személyben írt a főszereplőről, gyakran saját tapasztalataiból táplálkozott az éppen aktuális történet megírásánál.Észak-Amerikában 1908-ban járt először, de akkor sem utazott a New York állambeli Buffalonál nyugatabbra. A vadnyugati környezet közvetlen ismeretének hiányát sikerrel pótolta élénk képzeletével, széles körű olvasottságával, korabeli térképek, útleírások, néprajzi és nyelvészeti publikációk tanulmányozásával. Regényhősei gyakran német származásúak voltak, továbbá megfeleltek a „nemes vadember" romantikus ideáljának. Ábrázolásában az indiánok többnyire a romlott fehér törvényen kívüliek ártatlan áldozataiként szerepeltek, akik felvették a harcot az elnyomással. Egy ilyen apacs volt Winnetou is, Karl May Amerikában játszódó könyveinek ismert alakja. Az apacsok törzsfőnökét Old Shatterhand kísérte útja során, akit az író feltehetőleg saját magáról mintázott. Hasonlóan sikeresnek bizonyultak Arábiában játszódó regényei is. Itt a narrátor-főszereplő a Kara Ben Nemsi, azaz a "Németországi Károly" nevet kapta. A férfi átutazott a Szaharán és a Közel-Keleten helyi barátjával és szolgájával, Hadschi Halef Omarral, miközben számos érdekes kalandba keveredtek.
Az író munkásságával hatalmas elismerést vívott ki Európában. Műveit több mint harminc nyelvre lefordították, és világszerte több mint 200 millió példányban el is keltek. Számos könyve szolgált filmforgatókönyv alapjául. A művészt 1912. március 30-án érte a halál. Kalandregényeit számos híresség nevezte kedvencének, például Albert Einstein, Hermann Hesse vagy Bertha von Suttner. Carl Zuckmayer német író még a lányát is Winnetou-ról nevezte el (annak ellenére, hogy Winnetou férfi volt).
Forrás: Wikipedia