Január elején 74 évesen hunyt el Phil Everly, a rock and roll amerikai történetének egyik legfontosabb formációja, az Everly Brothers tagja. A Warner most CD-n kiadta a duó, Phil és Don Everly legnagyobb slágereit.
"Phil és Don Everly volt a leggyönyörűbben hangzó duó, amelyet valaha hallottam. Mindkét hang eredeti és lélekből szóló volt. A country és a rhythm and blues kereszteződésében voltak, miközben nemcsak szemtanúi, hanem részesei voltak a rock and roll születésének" - fogalmazott a CD-hez mellékelt füzetkében idézett Paul Simon, aki Art Garfunkellel - Everlyékkel nagyjából egy időben - talán még sikeresebb duót alkotott.
A Simon & Garfunkel számára egyenes inspirációt jelentett a duó, egy Everly Brothers-szám, a Bye Bye Love az "utódok" előadásában még nagyobb sláger lett, mint az eredeti.
Paul McCartney januárban úgy emlékezett, hogy Phil Everly volt nagy hősei egyike. "Az Everly Brothers óriási hatással volt a Beatlesre, amikor elkezdtünk dalokat írni, én voltam Phil, John pedig Don". A Beatles ötvenes évek végi indulását követően negyedszázaddal McCartney szakmai kapcsolatba is került az Everly Brothersszel, hiszen amikor 1983-ban egy nosztalgia-turnéra újra összeállt a duó, dalt is írt számukra, On The Wings of A Nightingale címmel. Bob Dylan két Everly Brothers-dalt is feldolgozott.
A Magneoton forgalmazásában Magyarországon is kapható The Very Best of Everly Brothers című CD-n összesen 31 dal szerepel a duó 1957 és 1970 közötti időszakából. A lemez nyitódala természetesen az első, egyben legnagyobb sláger, a Bye Bye Love, amely 1957-ben eredetileg country-kislemezként jelent meg. A négy hónappal később következett a Wake Up Little Susie vezette a Billboard-listát, akárcsak 1958-ban az All I Have to Do Is Dream és a Cathy's Clown 1960-ban.
Szerepel a válogatáslemezen Little Richard rock and roll klasszikusa, a Lucille Everlyék előadásában, valamint néhány olyan szám, amely nálunk később, más előadók tolmácsolásában lett ismert: a Love of the Common People-t (ezt az Everly Brothers előtt már a Four Preps is sikerre vitte 1967-ben) Paul Young dolgozta fel 1982-ben, a The Price of Love rockos verziójával a német Helen Schneider 1983-ban került a listákra.
Bár Everlyék dalainak többségét a Bryant házaspár, Felice és Boudleaux írta (ezek közé tartozik a Bye Bye Love, a Wake Up Little Susie, a Problems vagy a Sleepless Nights), az énekes fivérek maguk is remek szerzők voltak, ők komponálták a Cathy's Clownt, a ('til) I Kissed You-t, a When Will I Be Loved-ot, a Gone Gone Gone-t, a Man With Honey-t vagy a már említett The Price of Love-ot.
Az Everly Brothers a hatvanas években fokozatosan eltávolodott az élmezőnytől és egymástól is. Volt, hogy Londonban Philnek egyedül kellett a színpadra állnia, mert Don a szállodai szobában túladagolta magának a kábítószert. 1973-ban a színpadon verekedtek össze, ezután tíz évig nem beszéltek egymással és szólóban dolgoztak. Csak 1983-ban, apjuk temetésén békültek ki, ezt újabb lemezek, valamint turnék követték, egészen 2004-ig.
Forrás: MTI