Április 8-án a Müpában újra látható a Nagyvárad Táncegyüttes különleges táncjátéka, a Nagyvárosi bujdosók. Az előadás emlékek szövete a bujdosásáról, szeretteinkről, no meg azokról, akiket soha nem lehet szeretni.
Fölsejlik bennük a gyerekkor, az iskola, a félelmek, az eszmélés meg a tűz, a zene, a hagyomány tisztelete és a lázadás, tájak és népek, a mítosz és a hivatal, kötelesség és a szerelem, az önrombolás és a kötelékek. Az otthon, haza, a szoknyák suhogása, sorsunk, a szabadság szárnyai, no meg a derű és jókedv, a kor és a tánc. Azokat a bujdosókat, akiknek legtöbbet köszönhetünk, név szerint is említjük.Nekünk ők nyújtották mindig és ma is a biztos menedéket. Mindegyikük a művészetek és látomások birodalmán át vezet egyfajta tisztánlátás felé. Közülük ki versben, ki muzsikában, ki sivatagban vagy a szögesdrótok mentén bujdosott. Vagy a színek olajos illatába, vagy népköltészetbe, vagy játékba menekült valami elől. Mindannyian városlakók voltak. Hisszük, hogy tébolyult bolyongása közben tönkrement emberiséget ők és a hozzájuk hasonlók terelik folyton-folyvást a jó irányba örökkön-örökké.
„Hiszem, hogy tébolyult bolyongása közben a tönkrement emberiséget ők és a hozzájuk hasonlók terelik folyton-folyvást a jó irányba.” (Kiss Ferenc)
Kiss Ferencnek, a Vízöntő Zenekar alapítójának tematikus lemeze 1999-ben jelent meg - a század melankolikus zárása és az új évezred látomásos kezdete gyanánt -, izgalmas összefoglalásként bizonyítva a népi kultúrából tanultak mai használhatóságát, kifejezőeszközeinek kortárs gondolatiságát. E tartalmilag egységes, de műfajában sokszínű zeneanyag hívta életre az azonos című táncest létrehozásának ötletét.
Egyrészt morális azonosulás okán; a dalok egyszerre szólnak arról az értékrendről és azokról a személyiségekről, amelyek és akik évszázadokon át meghatározói voltak a Kárpát-medence szellemiségének, de tudatosítják annak nyomasztó tényét is, miként „likvidálja” őket mindennapjainkból a tömeg- és infokommunikáció. Ilyen értelemben a táncest kifejezetten pedagógiai céllal készült. Elsősorban a térségünkben élő fiatalokat szólítja meg, akik éppen „leválni” készülnek kulturális identitásukról. Jövőképük, pálya- és topográfiai választásaik egyszerűen lehetetlenné teszik, hogy valaha is visszataláljanak az említett szellemi forrásokhoz. Többek közt ezen motivációk pótlására, az érdeklődés felkeltésére tesz kísérletet a produkció.
NAGYVÁRAD TÁNCEGYÜTTES - NAGYVÁROSI BUJDOSÓK
2014. április 8. 19:00 - 21:00
Művészetek Palotája - Fesztivál Színház
Zeneszerző: Kiss Ferenc m.v.
Tánckar: Brugós Anikó, Kerekes Dalma, Mihucz Kinga, Pelbát Ilona, Szabó E. Ágnes, Timár Tímea, Tolnai Tímea, Zaha Enikő Kitty, Brugós Sándor, Forgács Zsombor, Forgács-Popp Jácint, Kacsó Bálint, Kádár Elemér, Miklós János, Rácz Lajos, Schmith Nándor, Szőnyi József
Zenekar: Szabó Lóránd Győző, Kelemen Molnár János, Bartalis Botond, Szakács Kristóf, Márkus Zoltán m.v., Székely István m.v., Marius Bulzan m.v.
Énekmondók: Kiss Csaba / Csepei Róbert, Pelbát Ilona, Novák Péter m.v.
Dramaturg, játékmester: Novák Péter m.v
Koreográfusok: Baczó Tünde m.v., Bordás Attila m.v., Orza Cãlin m.v., Polgár Emília m.v.
Jegyvásárlásért KATT IDE!