Az idei Berlinalén mutatták be Till Schauder Iráni munka című filmjét, mely nulla dolláros költségvetéssel indult, és egy afro-amerikai kosárlabdázó történetét dolgozza fel.
A film rendezője, iráni feleséggel, német és amerikai útlevéllel megpróbált hivatalos engedélyt kérni, hogy leforgathassa filmjét, de nem kapott, ezért turistaként, kis kézikamerával dolgozta fel a történetet.
"A forgatás alatt végig arra kellett ügyelnem, hogy az iráni hatóságokna ne tűnjön fel, hogy készül a film. Egyedül dolgoztam, például hangmérnök nélkül, egy csomó kompromisszumot kellett kötnöm, de a végén azt hiszem épp ettől lett sokkal személyesebb a film hangvétele" – mondja a rendező. 2012-ben egy közösségi pénzgyűjtést indított, hogy befejezhesse a filmjét. A kampány 50 napja alatt 100 ezer dollár gyült össze, amiből végül elkészült a film.
"Iránban valahogy minden másként alakult, mint ahogy arra a kosaras gondolt – mondja a rendező – az emberek tárt karokkal fogadták, szerették, egyáltalán nem érzett semmi különöset azért, mert például fekete."
A kosaras találkozott három igazán szókimondó iráni nővel is. Összebarátkoztak és rengeteget beszélgettek és a sportoló lakása a szólásszabadság titkos szigete lett Iránban, ahol politikáról, vallásról lehetett beszélgetni nyíltan. A fizikoterapeuta, kosárlabdarajongó Hilda munkája során ismerkedett meg Kevinnel. Barátságuk alapvetően átformálta a lány világról alkotott képét. Ma Londonban él és el sem tudja képzelni, hogy hazamenjen. "Nem szeretnék sokat beszélni róla – mondta – talán csak annyit, hogy képtelen vagyok oda visszamenni."
A nemzetközi szaksajtó pozitív kritikákkal fogadta a filmet, külön dícsérték, ahogyan az a sporton keresztül társadalmi és politikai témákat dolgoz fel.
Forrás: Euronews