Doncsev Tosónak ez már a negyedik önálló kötete magyarul. A könyv címe, Egy bolgár vallomásai rímel Márai Sándor művének, az Egy polgár vallomásainak a címére és ez korántsem véletlen.
"Nagyon szeretem Márai Sándort, amikor csak szükséges, mindig tőle választok idézetet a munkám során" - mondta el az MTI-nek Doncsev Toso.A kötet több műfajból, versből, elbeszélésből, kisregényből, emlékekből és esszékből szerkesztett alkotás. Vannak benne harminc évvel ezelőtt keletkezett írások és egészen friss, alig egy évvel ezelőtt írt esszé is - tette hozzá Doncsev Toso. Bár a könyvben szereplő írások közös ívre fűzve önálló kötetben először jelennek meg, de alig egy-két írás van csupán, amely folyóiratban eddig nem volt olvasható.
Aki Bulgáriában a tengerparton nyaral, annak feltétlenül látnia kell Neszebárt legalább háromszor: hajnalban, délben és alkonyatkor - olvasható a könyvben. Bulgáriában minden magyar úgy érezheti magát, mintha otthon lenne, hiszen a magyarokat mindig nagy szeretettel fogadják. Neszebár 1983 óta a világörökség része, két tucat romtemplomának csodás freskói a messzi múlt üzenetét tolmácsolják a mának, a hitről, a hősiességről, a szépségről és a harmóniáról regélnek - tette hozzá Doncsev Toso.
A könyv bemutatóját kedden tartják a Bolgár Kulturális Intézetben, az esten fellép Herczku Ágnes népdalénekes és Nikola Parov bolgár származású zenész, zeneszerző. A könyvet Pósa Zoltán író és Szondi György, a kiadó vezetője mutatja be, az érdeklődők Troján Tünde előadásában hallhatnak részleteket a műből.
Doncsev Toso Budapesten született magyar anyag és bolgár apa gyermekeként. A gimnázium után az ELTE bolgár szakán végzett. Az egyetem után dolgozott az Országos Széchényi Könyvtárban, a Bolgár Kulturális Intézetben, a bolgár követségen és a Sofia Pressnél is. A Magyarországi Bolgárok Egyesülete, majd az Országos Bolgár Önkormányzat elnöke volt, közben három évig a Kisebbségi Kerekasztal, utána a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnökeként is tevékenykedett. Munkái mellett megalapította a kétnyelvű Haemus kulturális folyóiratot, bolgár szerzőket fordít, a magyarországi bolgárokra vonatkozó kutatásokat folytat, a bolgár-magyar kulturális-irodalmi kapcsolatokkal foglalkozik. 2011-től a Magyar Kulturális Intézet igazgatója Szófiában.
Forrás: MTI