Több mint 80 régészeti lelőhelyet azonosítottak lengyel régészek az északnyugat-kambodzsai Sziemreap tartományban, aminek köszönhetően módosul a tudomány eddigi álláspontja a középkori khmer településekről.
"A lelőhelyek egy része már ismert volt a francia régészek kutatásainak köszönhetően, akik még a gyarmati időkben vizsgálták ezeket a területeket. De megállapításaikat azóta senki sem igazolta" - tájékoztatta a PAP lengyel hírügynökséget Kasper Hanus, a krakkói Jagelló Egyetem régészeti intézete által kivitelezett projekt koordinátora.A munka első szakaszában a lengyel régészek műholdképek alapján azonosították a mintegy 10 ezer négyzetkilométeres Sziemreap tartomány egykor lakott részein zajló emberi tevékenység fennmaradt nyomait. A második szakaszban a terepen igyekeznek igazolni a műholdfelvételeken előzetesen azonosított lelőhelyeket. A decembertől februárig tartó legutóbbi intenzív terepmunka alatt a kutatás már a tartomány nagyjából felére, mintegy 5 ezer négyzetkilométerre terjedt ki.
"Ez a terület - egy nagy kiterjedésű, fátlan hullámtér - kedvez az emberi tevékenység eredményeként létrejött lelőhelyek azonosításának. Az egykori lakott települések a Közel-Keletről vagy Egyiptomból ismert tellekre - régi települések törmelékeiből keletkezett mesterséges dombokra - emlékeztetnek" - magyarázta Hanus.
A lelőhelyek megállapításánál a régészek egyaránt alkalmazták a GPS nyomkövető rendszert és a hagyományos felszíni ásatást, amellyel kerámiaedények, régi használati eszközök darabjait remélik megtalálni. Bár tárgyi leletek nemigen kerültek elő, kárpótolják ezt azok a több száz éves, a tenyérhez hasonlóan kirajzolódó védelmi vonalak, amelyeket gyakran sáncárok vett körül.
A kutatók figyelmét leginkább a lelőhelyek formája ragadta meg. Eddig úgy gondolták, hogy a középkori khmer birodalom lakói négyszögletű településeket hoztak létre. Ezzel szemben a lengyel régészek által feltárt kerámiatöredékek elhelyezkedése ovális településszerkezetre utal.
"Egyelőre azt feltételezzük, hogy az általános vélemény ellenére akkoriban kétfajta településforma létezett" - magyarázta Hanus. Néhány lelőhelyen különösen alapos és összetett feltárás folyt, ami lehetővé tette a szokásos dokumentációs eljárások kibővítését. Három helyen pilóta nélküli repülőgépeket, úgynevezett drónokat is alkalmaztak. A rájuk szerelt kamerákkal nagyon precíz képeket lehetett készíteni. Az így nyert adatok alapján ortofotót, más néven fényképtérképet készítettek, amely ötvözi a fényképek és a térképek előnyös tulajdonságait.
A tervek szerint a lengyel régészek a következő szezonban folytatják a tartomány többi részének feltárását. Munkájuk eredményt átadják a helyi kambodzsai örökségvédelmi hatóságoknak.
Forrás: Hirado.hu