Havadtői Sámuel, az Egyesült Királyságban született, magyar származású festőművész három év után ismét Budapesten mutatja be legújabb alkotásait, a Kálmán Makláry Fine Arts Galériában.
A nemzetközi kortárs művészet élvonalába tartozó művész 2007 óta készült sorozataiban újraértelmezte a számára legfontosabb nagy elődök emblematikus, ma már ikonikusnak ható műveit. Ihletet merítve, de saját festői nyelvezetét és technikáját alkalmazva ültette át az ő alkotásaikat egy sajátosan Havadtői világba. Az így készült képek a XXI. századból mintegy párbeszédet folytatnak a korábbi mesterekkel. Az első "Hommage" sorozatot Agnes Martin művei hívtak életre, majd a Jawlensky-széria következett. Az utóbbiból a Tel Aviv-i Kortárs Múzeum egyéni kiállítást rendezett 2010-ben.
A Makláry Fine Arts-ban most nyíló tárlat bepillantást enged Havadtői legújabb sorazataiba. Egyrészt a 2015-ben Milanóban nyiló kiállítás első darabjait - Modigliani és Morandi mester munkáit átdolgozó műveket -, másrészt a REGRET NOTHING (Ne bánj meg semmit) című széria képeit is most láthatja először a magyar közönség.
Szintén a Tel Aviv-i Kortárs Múzeum rendelése indította útjára Havadtői Disney-inspirálta szobrait. Gyermekkorunk kedvenc mesefiguráit idézve a művek a hozzájuk kapcsolódó érzéseinket hívják elő, miközben arra provokálják a nézőt, hogy új viszonyulással nézzen a közhelyre.
A szobrok és festmények mellett új, installációnak tűnő, csipkével borított ajtókat is láthatunk a kiállításon, melyek keletkezéséről a következőképpen beszél a művész: „Amikor 1992-ben meglátogattam Claude Picassót, végigvezetett a házban. A második emeleten csodálkozva néztem egy fürdószoba ajtót. Egy eredeti Picasso mestermű volt! Kérdésemre Claude elmondta, hogy egy gyűjtő rendelte édesapjától, de végül mégsem vette meg, ezért ő helyezte el a saját házában. Ezt az ajtót látva Basqiat és Haring is festett ajtókat neki. Ezek az ajtók nagy hatással voltak rám. Először egy Haring közös projekten, most pedig egy más formában magamnak is felhasználtam ezt az ötletet."
Havadtői Sámuellel januárban készítettünk interjút, amelyben többek közt a közelgő kiállítás is szóba került. „Én mindig arról beszélek, hogy az életben vannak lehetőségeink, de a különböző típusú emberek mind máshogy választanak. A lehetőségeket termeknek hívom – az élet termeinek. Ha valaki kinyitja az ajtót és belép, akkor már nincs visszaút" - mesélt a tárlat részét képező ajtók hátteréről a művész. „Nekem ilyen volt a disszidálás, akkor tudtam, hogy többet nem jöhetek vissza. Sok ember nem mert kimenni, mert félt attól, hogy nem tud visszatérni. Mások elérnek egy terembe, ahol jól érzik magukat, és ahelyett, hogy meg akarnák tudni, vár-e rájuk még valami, egy helyben maradnak. Mi mind leragadunk valahol, de nem mindegy, hogy az első, a hatodik vagy a huszonnyolcadik teremben. Az ajtók tehát a bátorság jelképei lesznek, ezzel kötök össze mindent."
Barbara Graustark, a The New York Times Pulitzer-díjas művészeti főszerkesztője szerint Sámuel munkái által szembetűnővé válik az őszinteség és csalárdság közötti hajszálvékony elválasztó vonal s mindvégig arra törekszik, hogy porrá zúzza megszokott szemléletmódunkat. E gondolatokat a Havadtőiről néhány hónapja magyar, angol és olasz nyelven megjelent könyvben is olvashatjuk.
Havadtői pályája során intellektuális, művészi és baráti kapcsolatba került többek között Andy Warhollal, Keith Haringgel, George Condóval és Donald Baechlerrel, s a mai napig szoros kapcsolatot tart a kortárs New York-i művészeti élettel. Havadtői két műve is elkelt a tavaly novemberben rendezett New York-i Sotheby's kortárs művészeti árverésén. A világhírű magyar művész művei már nem csak kiállítótermekben láthatóak hazánkban: a Concorde Alapkezelő új irodájának előterét és tárgyalóit év eleje óta Havadtői műalkotásai teszik színesebbé. Néhány alkotása az Andrássy úti Il Bacio di Stile áruházban szabadon megtekinthető olyan művészek munkái mellett, mint Grayson Perry, Marina Abramoviæ, André Kertész és Martin Munkácsi.
Regret Nothing - Havadtői Sámuel kiállítása
Helyszín: Kalman Maklary Fine Arts Galéria (1055, Budapest Falk Miksa u. 10.)
Kiállítás időpontja: 2014. április 11.-május 10.