Zsidók és nem zsidók együttélésének mindennapjait bemutató köztéri kiállítás nyílik csütörtökön a budapesti Corvin téren a holokauszt-emlékév programjaként.
A május 18-áig látható tárlatot a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület az intézmény szakmai támogatásával rendezi. A kiállított fényképek többek között mindennapi tevékenységeket, a hétköznapi életet mutatják be tanúsítva, hogy az emberek békében éltek egymás mellett, amíg a történelem és a politika ezt engedte.Az érdeklődőknek magyar és angol nyelvű feliratok magyarázzák el, ki és mi látható a képen, mikor és hol készült. A képaláírásokból az is kiderül, hogy - ha van rá adat - mi lett a fotón látható személyek, családok sorsa vagy mi történt a helyi közösséggel.
A Hagyományok Háza tevékenységi körének megfelelően elsősorban néprajzi témájú fotókat választott, de hogy teljesebb képet mutathassanak a 20. század első évtizedének világáról és a hétköznapi emberek életéről, a városban élők mindennapjait bemutató képeket is beválogattak a tárlat anyagába.
A kiállított fotók tíz intézmény gyűjteményéből származnak, köztük a Holokauszt Emlékközpont, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Centropa Alapítvány, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum és a Vishniac Archive gyűjteményéből.
A Békévé oldja az emlékezés című tárlatot csütörtökön Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke és Oláh János néprajzkutató, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem rektorhelyettese nyitja meg, közreműködik a Magyar Állami Népi Együttes zenekara.
A Hagyományok Háza Baráti Köre a holokauszt-emlékév alkalmából zsidó személyeket is ábrázoló, néprajzi tárgyú fotódokumentumok összegyűjtését kezdeményezi. A képeket elektronikusan a Hagyományok Háza oldalán, postán vagy személyesen a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület, 1011 Budapest, Corvin tér 8. címre kérik küldeni május 5-éig, a borítékra írják rá: "Gyűjtőpályázat".
Forrás: MTI