Ötven évvel ezelőtt az amerikai pop art művész 13 bűnözőről készített sorozatot a világkiállításra, amelyet azonban rejtélyes körülmények közt cenzúráztak. Most a Queens Múzeumban láthatóak a képek.
1964 áprilisában Andy Warhol vitatott bűnözőportrék sorozatát helyezte el a queensi világkiállítás New York-i pavilonjára. A falfestményen 13 férfi szemcsés fotóját láthatjuk, amelyeket a művész a New York-i rendőrség bűnügyi nyilvántartásából szedett össze.Ahogy a 13 Most Wanted Men című freskó felkerült a falra, az esemény szervezői tiltakozni kezdtek. Robert Moses, a főszervező a festményt nyílt támadásnak ítélte meg, de New York kormányzója és az állami pavilon építésze is hasonlóan felháborodott. Három nappal a világkiállítás megnyitása előtt eltüntették az alkotást. A gyanútlan járókelők ebből annyit érzékeltek, hogy az épületen friss ezüst festék tűnt fel.
1964 nyarán Warhol újabb nyomatokat hozott létre – ezúttal hordozhatóbb formában. A 20 Most Wanted Men az eredeti sorozat képeit is tartalmazta.
Április 27-én a képek közül kilencet bemutatnak a Queens Múzeum kiállításán, amely az Andy Warhol's 13 Most Wanted Men and the 1964 World's Fair (Andy Warhol 13 körözött embere és az 1964-es Világkiállítás) címre hallgat.
„A bűnügyi nyilvántartásba készült képek könyörtelen és sebhelyes arcokat mutatnak be durva emberekről, akik nem szerettek volna a kamera elé állni" – mondta el Larissa Harris, a kiállítás kurátora. „Ezek a szitanyomatok vállaltan nem a szépségükkel hatnak. Nagyon különböznek Warhol Marilyn Monroe-t vagy Liz Taylort ábrázoló képeitől". A tárlaton a világkiállítás eseményein kívül bemutatják a pop art művész legendás manhattani stúdióját, a Gyárat (Factory), valamint a 13 Most Beautiful Boys (13 legszebb fiú) sorozat negyven kísérleti képét.
Forrás: ARTnews