A XXI. Nemzetközi Könyvfesztiválon bemutatta a részben Magyarországon játszódó regényét a német író, Gregor Sander. A történet középpontjában a kettészakított Németország és egy évtizedeken átívelő szerelem áll.
Sander a jelen és múlt idősíkját váltva mutatja be a fal leomlása előtti történéseket, az akkori társadalmat és a szétszakítottság által formált világszemléletet. Emellett a különböző rétegek és idősíkok összedolgozásával különböző, meglepetésekkel teli német életutakat vázol fel.
Gregor Sander húszéves volt a fal megnyitásának idején. Mint felidézte, maga is érzékelte a bezártságot.
"Az iskolai oktatásból például kimaradt Kafka. Elképzelhetetlennek tartom ezt, akkor mégis lehetséges volt. Még ma is felháborodom, ha meg akarják mondani, mit olvashatok és mit nem, mit tehetek és mit nem" - mondta az író, aki bár egyáltalán nem beszél magyarul, többször járt Budapesten könyve megírásakor.
A jelenleg Berlinben élő Gregor Sander, bár Magyarországon még kevésbé ismert, hazájában számos díjjal elismert alkotó. Első, Abwesend (Hiányzó) című regényét a Német Könyvdíj listájára jelölték, Winterfrisch (Télhal) című kötetét pedig LiteraTour Nord, majd Német Elbeszélői Díjjal jutalmazták. Magyarországra a Goethe Intézet meghívásából érkezett.
A Was wäre gewesen című kötet csupán februárban jelent meg Németországban, nagy sikerének köszönhetően már a második kiadást éri meg. Sander úgy véli, a siker titka, hogy megérinti az embereket, hat az érzelmeikre. Elmondása szerint nem nosztalgikus, a kelet-németeknek szóló könyv ez, hanem a mindenki által ismert első szerelem érzésével és örökérvényűségével foglalkozó, a történelem mozgalmas korszakában játszódó regény.
Forrás: MTI