Újabb okunk van arra, hogy Stanley Kubrickkal foglalkozzunk, hiszen áprilisban ünnepli 46. születésnapját a 2001: Űrodüsszeia című kultikus filmeposz.
Két éve debütált Rodney Ascher egész estés dokumentumfilmje, A 237-es szoba (Room 237), mely a Ragyogást hivatott elemezni, és felfedni titkait. A film alapjául szolgáló regényt 1977-ben írta Stephen King, a folytatása pedig 36 évvel később, tavaly jelent meg Doctor Sleep címen, így a Ragyogás-kultusz a kétezres években is reneszánszát éli.
Szintén tavaly a LACMA (Los Angeles County Museum of Art) egy retrospektív-kiállítás keretében tisztelgett Kubrick munkássága előtt, ahol a nézők betekintést nyerhettek a rendező „kozmikus" világába a forgatókönyvein, a forgatásokon készült képeken, a kosztümükön és néhány megmaradt díszlet-elemen keresztül.
Újabb okunk van arra, hogy Stanley Kubrickkal foglalkozzunk, hiszen áprilisban ünnepli 46. születésnapját a 2001: Űrodüsszeia című kultikus filmeposz. Az Egyesült Államokban 1968 áprilisában bemutatott film a mai napig nagy hatással van a filmművészetre. Kubrick ezzal a munkájával biztosította be a helyét Hollywoodban, és bár egy nehezen befogadható filmet hozott létre, ennek ellenére emberek millióit vonzotta a mozikba.
Íme 25 információ a rendező kultikus sci-fijéről, melyek között biztos találsz olyat, amiről eddig még nem hallottál:
1. Stanley Kubrick a brit Arthur C. Clarke-ot kérte fel társszerzőnek a forgatókönyv megírására. A történet alapja Clarke egy régebbi, 1951-ben publikált elbeszélése, Az őrszem (The Sentinel), mely ihletet adott a rendezőnek műve megírásához. Érdekesség, hogy Clarke az Űrodüsszeia forgatókönyvével párhuzamosan elkezdett dolgozni a történet regényváltozatán is, amely azonban csak hónapokkal később, a film bemutatása után készült el. A fim munkacíme a How The Solar System Was Won lett (a How the West Was Won című klasszikusra asszociálva). A projektet 1965-ben hozták nyilvánosságra Journey Beyond The Stars (Utazás a csillagokon túl) címmel, de más címvariációk is szóba kerültek: Univerzum (Universe), Csillagalagút (Tunnel to the Stars) vagy a Bolygóhullás (Planetfall). A végső címet alig egy évvel a bejelentés után találták ki.
2. A filmbéli Discovery űrhajó díszletét egy híres repülőgépgyártó vállalat, a Vickers-Armstrong építette. A filmes kellék összesen 750,000 dollárjába került a produkciónak.
3. Híres sci-fi írókat is bevontak a film előkészületeibe, mint kritikusokat. Ray Bradburry és Lester del Rey hiányolták az emberiséget a filmből, Isaac Asimov és Samuel R. Delany viszont le voltak nyűgözve a történet minden egyes mozzanatától.
4. Néhányan meg voltak győződve arról, hogy az Apolló 11, Neil Armstrong és Buzz Aldrin holdra szállása csak kamu volt. Azt gondolták, hogy az előző évben bemutatott Kubrick-film kimaradt jelenetei kerültek a nagyközönség elé, a nagy Holdra szállás dokumentumaként.
5. A rendezőnek talán a legnagyobb fejtörést a film technikai kivitelezése okozta, ráadásul az egész 4 és fél millió dollárba került. Eközben azonban az egész produkcióra összesen 6 millió dollár állt rendelkezésre, ráadásul mindezt 16 hónapra kellett beosztania.
6. Kubrick döntött mindenről a produkcióban – a díszlet- és látványtervet is beleértve. Ő választotta ki a színészek jelmezéhez szükséges anyagokat és a bútorokat is. A film bemutatása után bizonyos kellékek a közönség körében is népszerűvé váltak (például Herman Miller íróasztala vagy Olivier Mourgue Djinn székei).
7. A dán designer, Arne Jacobsen által kialakított evőeszközök, melyeket a Discovery asztronautái használtak, a mai napig megvásárolhatók a MoMa-ban.
8. A speciális effektekért felelős Douglas Trumbull egyszer megjegyezte, hogy a teljes leforgatott myersanyag 200-szor több volt, mint a film végső, vágott változata.
9. Kubrick filmjei befejezése után gyakran az összes kivágott jelenetet elégette, de az Űrodüsszeiaból 17 percnyit tökéletes állapotban fedeztek fel egy kansasi sóbányában.
10. A HAL 9000 éneke, a Daisy Bell Arthur Clarke inspirációjára született. Az író 1961-ben ellátogatott a Bell Labs-be, ahol szemtanúja volt, ahogy az első IBM 704 számítógépek „eléneklik" a számot. A Daisy Bell az első olyan dal, ami az emberi hang mesterséges eltorzításával számítógépen született.
11. A film megkapta a legjobb vizuális effektekért járó Oscar-díjat. Az elismerés Kubricknak szólt, és emiatt a film trükkmesterei megsértődtek. Ráadásul Kubrick meg sem jelent a díjátadón.
12. A közönség azt gondolta, hogy valódi majmok játszottak a filmben, pedig jelmezbe bújt színészek alakították őseinket, két bébicsimpánz kivételével.
13. Poole a szüleivel folytatott videobeszélgetést után így búcsuzik el: – Találkozunk szerdán! Ezt a mondatot John Landis, a Blues Brothers és az Animal House rendezője gegként átvette, és használta is a legtöbb filmjében.
14. Néhány filmtörténész úgy gondolja, hogy a film effektjeit és képeit nagyban befolyásolta egy orosz dokumentumfilm-rendező, Pavel Klushantsev 1958-ban forgatott Road to the Stars (Út a csillagokhoz) című alkotása.
15. A HAL 9000-et gyakran idézik a „Jó reggelt, Dave!" köszönéssel, de valójában ez a mondat nem is hangzik el a fimben.
16. A 2001: Űrodüsszeia egy 10 perces, fekete-fehér nyitánnyal kezdődött volna, amelyben Kubrick szakértői véleményeket akart volna felsorakoztatni arról, hogy létezik-e földönkívüli élet. Miután az MGM stúdió nem lelkesedett érte, a rendező elvetette ezt az ötletét. A tervezett szöveg azonban megtalálható Jerome Agel Kubrickról szóló könyvében (The Making of Kubrick's 2001).
17. Még George Lucas is elismeri, hogy Kubrick zseniálisat alkotott: a 2001: Űrodüsszeiát jobb filmnek tartja, mint saját kultfilmjét, a Csillagok háborúját. „Stanley Kubrick megragadta a science fiction lényegét, és zseniális filmet alkotott, melyet nagyon nehéz túlszárnyalni!"
18. Arthur C. Clarke elmondása szerint Kubrick a londoni Lloydnál akart biztosítást kötni, arra az esetre, ha a földönkívüli intelligenciát előbb fedeznék fel, mint ahogy a filmet bemutatják.
19. A híres lebegő toll effektust úgy sikerült elérni, hogy a közeli felvételen (az egyébként Parker) tollat egy átlátszó kendőre ragasztották, és azt mozgatták a kamera előtt.
20. A premieren 241 ember sétált ki az előadásról: sokan nem értették „mi a francról" szólhat a film.
21. A filmben Stanley Kubrick lánya, Vivan is feltűnik, aki Dr. Floyd lányát alakítja.
22. Keir Dullea 12 órát töltött az „idős férfi" sminkben.
23. Kubrick több tonna homokot szállíttatott a stúdióba a Hold-jelenetekhez.
24. A HAL 9000 eredetileg egy női alak volt, akit Athenának hívtak. A 2001: Űrodüsszeia folytatásában, a 2010 - A kapcsolat éve (The Year We Make Contact) című filmben viszont az első résszel ellentétben már valóban HALL női változata jelenik meg, SAL 9000 néven.
25. Kubrick tudományos tanácsadója, Frederick Ordway elárulta, hogy a rendező a film csaknem összes kellékét megsemmisítette, mert nem akarta tönkretenni az emberek illúzióját a filmről – és persze attól is félt, hogy más filmekben felbukkanhatnának az eszközök.
Forrás: Flavorwire