A Kossuth-díjas költő születésének 65. évfordulójára emlékeztek vasárnap szülőfalujában, a Vas megyei Bérbaltaváron, és idén először átadták a róla elnevezett irodalmi díjat is.
Az elmúlt napokban a Kossuth-díjas költő születésének évfordulóját ünnepelve, vallomásos költészetéről és költői világáról szóló irodalmi konferencia, a sorainak és gondolatainak új életet adó vers- és prózamondó verseny, valamint a nevét viselő díj átadása is azt bizonyítja, hogy mindaz, amit életében képviselt, éppen olyan fontos és világos ma is, mint amikor még közöttünk élt. "Most már a mi feladatunk, hogy szellemi hagyatékát gondozzuk és életben tartsuk, hogy a felnövekvő nemzedékkel is megismertessük örökségét" - mondta V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a megemlékezésen.A helyi iskola diákjainak és a térség művészeti csoportjainak Nagy Gáspár verseit és prózai műveit felelevenítő előadása után ünnepélyesen átadták a költő nevét viselő irodalmi és művészeti díjat, amelyet a kuratórium döntése alapján Falusi Márton költő, esszéíró, a Hitel folyóirat szerkesztője vehetett át.
Nagy Gáspár 1949. május 4-én Bérbaltaváron született. Tanulmányait a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban, majd Szombathelyen népművelés és könyvtár szakon végezte. 1976 és 1980 közt a Móra Ferenc Könyvkiadó szerkesztőjeként dolgozott. 1981-től 1985-ig a Magyar Írószövetség titkára, 1985-től a Bethlen Gábor Alapítvány titkára, 1988-tól a Hitel című irodalmi folyóirat szerkesztője, 2004-től a Magyar Katolikus Rádió kulturális szerkesztőségének vezetője volt. 2000-ben tagjai közé választotta a Magyar Művészeti Akadémia.
Költői életművének fontos része volt az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének őrzése és eszméinek felmutatása. Görömbei András irodalomtörténész szavait idézve: „Nagy Gáspár művészete és emberi tartása a tisztesség, bátorság, tehetség egymást erősítő példája volt a magyar irodalomban."
Több költeményét, köztük A Fiú naplójából (1981) és az Öröknyár: elmúltam 9 éves (1983) című verseket az 1989-es politikai rendszerváltás szellemi előkészítőjeként tartják számon. Utóbbi szerzeménye Nagy Imre (kezdőbetűiből: NI) jelöletlen sírjára utal. A cenzorok figyelmét ez elkerülte, így az Új Forrás 1984. októberi számában le is közölték. A lapszámot bezúzatták, Nagy Gáspár pedig kénytelen volt lemondani írószövetségi tisztségéről. 1969 óta megfigyelés alatt tartották, a titkosszolgálat felbontotta leveleit, lehallgatta telefonjait. A Fiú naplójából a Tiszatáj 1986. júniusi számában jelent meg, s egyik oka volt a pártállami vezetés újabb irodalmi folyóiratot érintő retorziójának: a lapszámot bezúzatták, a folyóirat szerkesztőit leváltották.
Nagy Gáspár 2007. január 3-án hunyt el Budapesten.
Forrás: MTI