Egy észak-kínai, több mint ötezer éves neolitikumi lelőhelyen folyó ásatások az ókori Kínában vándorló populációk közötti kulturális érintkezésről árulkodnak.
A Hopej tartománybeli Zsungceng megyében található lelőhely 1700 négyzetméternyi területet fed le. Több ezer cserépedény-töredék került elő, a leggyakoribb közöttük a vörös színű – mondja Hszü Hajfeng, az ásatás egyik szakembere. A feltárt tárgyak alapján a dupla fülű vagy cső alakú edények számítottak népszerűnek.A főzőedényekről megállapították, hogy a már abban a korban fellelhető gőzölők (ceng), ami Hszü szerint sok mindent feltár az ókoriak életéről.
A lelőhely az észak-déli irányú kulturális kapcsolatok és népvándorlások előszobájaként funkcionálhatott – mondja Csang Hsziao-cseng, az ásatás vezetője.
„Úgy hisszük, hogy a modern Belső-Mongóliából és Liaoning tartományból egy embercsoport déli irányba vándorolt a vörös edények készítéséhez kapcsolatos képességgel, míg egy másik csoport a jelenlegi Henan tartományból nyomult észak felé relatíve fejlett, színes edényekkel, aztán a lelőhelyen találkoztak" – magyarázza.
A terület feltárása jelenleg is zajlik.
Forrás: Hirado.hu