Rengeteg program közül válogathatunk a tavasz utolsó hónapjában a fővárosban: felolvasóestek, zenés irodalmi-estek, felolvasószínházi előadások várják az érdeklődőket.

Elemelt, mégis reális témákat feldolgozó történetei „kilenc öltésre", vagyis fejezetre tagolva vezetik végig az olvasót családi történeteken, fájdalmakon, képzeletbeli vidékeken teret és időt hagyva az átélésre, mágikus utazásra. Az esti beszélgetést performansz, élőzene (Spiral Road: Bíró Zsolt és Oravecz Péter), vizuális installáció (Palman Zsuzsi, Zsorzs, Szabó Imola Julianna) és a Nolám Naturlabor által készített, a kötet által inspirált kézműves termékek vására gazdagítja.

Május 15-én fél 6-tól kerül megrendezésre Tóth Kinga és Szabó Imola Julianna közös estje az Írók Boltjában (1061, Budapest, Andrássy út 45.). Tóth Kinga Zsúr - más mondókák című kötete a prae.hu gondozásában tavaly jelent meg, idén, pedig elkészült angol nyelvű fordítása is, amellyel a szerző hamarosan európai turnéra indul. A kötet gyermeki nyelven tárgyal társadalmi problémákat, mint a nemi identitás problémája vagy az erőszak. Szabó Imola Julianna Varratok című kötete szinte még nyomda-melegen került a napokban az Írók Boltja polcaira. Az olvasó a szerzők írásai által közeli, intim viszonyba kerül a szövegek főszereplőivel, egyfajta beavatáson esik át: így zuhan bele a két írónő univerzumába. Aki a beavatást vezényli: Gaborják Ádám.

Május 17-én hét órától Menszátor Héresz Attila, színművész és Fóris Szilárd, zongoraművész nem először dolgozik közösen: mindketten a Doors emlékzenekar és a Duende zenekar oszlopos tagjai. Ezúttal irodalmi és zenei csavargásra invitálják a nézőt május 17-én hét órára a Spinoza Színházba (1074, Budapest Dob utca 15.). Verses-színházi zongoraestjükön Erik Satie és Chopin zeneművei kísérik József Attila, Ady Endre és Zalán Tibor verseit. A kiemelt szerzőkön kívül elhangzik még Rachmanyinov, J.S. Bach, Villon, Rimbaud, Brecht, Peter Handke és Kovács Cohner Róbert egy-egy műve. „A zenei és lírai anyagok összeállítása során olyan belső ívre törekedtünk, mely a születés, a felfedezés, a kamaszkori lázadás, a szerelem-elengedés, a ráeszmélés, a forradalmi elbukás, a meghasonlás, a megbocsátás, a világtól való elvonulás útjait járja be." – nyilatkozza az alkotópáros.

Május 28-án fél nyolctól Szöllősi Mátyás darabja lesz látható a Nemzeti Színházban (1095, Budapest, Bajor Gizi park 1.). A Beethoven életére és munkáira átírt, tematizált történet főhőse a középkorú zongoratanár és zeneszerző, aki nemcsak hallászavarával, zűrös családjával, de saját élethelyzetével sem tud mit kezdeni. A kiégés, depresszió határán táncoló főszereplő maradék erejéből lavíroz a családi dráma, munka, saját emlékei és a régi-új szerelmek rengetegében. A szerző nem szakad el költő mivoltától, drámáját verslábakba szedte, megadva ezzel az előadás ritmusát, zenei lüktetését.