Posztumusz Lovagkereszttel tüntették ki szombaton a Kossuth-díjas írót a Petőfi Irodalmi Múzeumban megrendezett ünnepségen.
Szőcs Géza költő kiemelte: az erdélyi írót a veleszületett, ösztönös epikai készség teszi jelentős íróvá, mely beszippantja az olvasót a mű terébe. Szőcs Géza hozzátette azt is, hogy Méhesnek sokszor műfaji álruhákban - meseformában, allegóriákban, parabolákban - kellett kifejeznie magát. A kitüntetést az író fia, Nagy Elek vette át az édesapja születésnapja előtt néhány nappal megrendezett ünnepségen.
Az eseményen átadták az író által - a 2002-es Kossuth-díjával járó összegből alapított - két irodalmi díjat is, melyekkel az erdélyi magyar irodalom kiemelkedő alkotóit és fiatal tehetségeit ismerik el. A 3 ezer euróval (több mint 900 ezer forinttal) járó Méhes György-nagydíjat György Attila romániai magyar író, újságíró, szerkesztő vehette át. Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke laudációjában úgy vélekedett, György Attila írásai mágikus töltésűek, olykor lírai sűrítettségűvé fokozódnak, a mítosz sűrített levegőjét eközben ragyogó humorral oldja. Úgy vélte, művei a mágikus realizmussal mutatnak rokonságot, magyar elődei között pedig Krúdy Gyula, Tamási Áron, Lázár Ervin és Méhes György említhetők.
Az ezer euróval (több mint 300 ezer forinttal) járó Méhes György-debütdíjat Varga Edgár László költő vehette át a hat év közel ötven versét felölelő, Cseréptavasz című kötetéért. Király Zoltán, az Erdélyi Magyar írók Ligájának ügyvezető elnöke méltatásában kijelentette: a fiatal szerző teljes jogú költőként debütál a magyar irodalomban.
Forrás: MTI