A Táncház Napjának alkalmából pénteken avatták fel a mozgalom egyik alapítója, a tavaly elhunyt Halmos Béla tiszteletére állított emléktáblát a népzenész egykori lakóhelyén, a Forint utcában.
Halmos Béla nevét mindenki emlegeti, aki az elmúlt 40 évben népzenével foglalkozott. Nem csak muzsikált, hanem kutatta is a népzenét és a táncházi kultúrát. Gyűjteményét, lejegyzéseit jelenleg a Hagyományok Háza gondozza.És hogy miért fontos annyira a táncház? Minden kornak megvolt a maga magyarázata erre, de napjainkban egyet biztosan állíthatunk, hogy hungarikum. Nincs még egy nép a földön, ahol ennyire sokszínű egy adott terület folklórja, ahol ennyi dal és ennyi táncrend maradt volna fent. Ebben pedig kimagasló szerepük volt azoknak, aki felismerték ezt a „kincset" és annyira beleszerettek, hogy hivatásukként kezdték ápolni, kutatni és oktatni.
Halmos Béla közéjük tartozik, minden ismert népzenész történetében elhangzik: „...és találkoztam Béla Bácsival, aki évekig foglalkozott velem...". Ő az, aki muzsikált az első budapesti táncházban az Írók boltja mellett 1972-ben, és haláláig tanította a népzenét a fiataloknak.