A British Council londoni épületében különleges fotókiállítás nyílt meg a héten. Nick Danzinger Észak-Koreában készült képeit több éves tervezés után, egy nagy költségvetésű projekt részeként mutatják be.
A szerdai naptól látogatató a kiállítás, amelynek egészen mostanáig egyedülállósága ellenére nem volt különösebb médiavisszhangja. A nyilvánosság előzetes tájékoztatása azért is maradt el, mert esélyesnek tűnt, hogy az Észak-Koreával fennálló rossz kapcsolat meghiúsíthatja az első hasonló kulturális projekt létrejöttét.A British Council londoni épületében május 14-től július 25-ig ingyenesen látogatható az Above the Line: People and Places in the DPRK - North Korea (A vonal felett: Emberek és helyszínek Észak-Koreában) című kiállítás. Az ismert fotográfus, Nick Danzinger 81 színes fényképét bemutató tárlatot már többször is elhalasztották, amikor Észak-Korea és a nyugati világ közti külpolitikai kapcsolatok feszültebbé váltak. A héten azonban a hosszas előkészítés után megnyílt a kiállítás.
A fotós projekt résztvevőinek nem volt könnyű dolguk, amikor az általános turisztikai útvonalakon túl szerettek volna jutni, és mindennapi kapcsolatokat próbáltak kialakítani az észak-koreaiakkal. A heves tárgyalások, az őrökkel való viták mindennaposnak számítottak, ha a fotográfus el akart jutni a tervezett emberekhez és helyszínekhez.
Múlt augusztusban a teljes projekt romokban hevert. Több mint egy éves előkészület után Nick Danzinger fotográfus, Andrea Rose (a British Council vizuális művészeti vezetője) és Rory MacLean író megérkeztek Észak-Korea fővárosába, Phenjanba. Az eredeti terv szerint egy halászt, egy földművest, egy fodrászt és egy diákot hívtak meg egy workshopra a fővárosba, ahol interjúk és fotók készültek volna róluk. A helyszínen azonban kiderült, hogy egyik résztvevő sem érkezett meg, mivel a hatóságok nem adták ki nekik az utazási engedélyt a saját országukon belül. A szervezők azonban nem adták fel: úgy döntöttek, ők látogatják meg a résztvevőket a saját környezetükben, és itt készítik el velük a tervezett felvételeket.
A British Council művészeti vezetője, Graham Sheffield azt reméli, hogy a fotókiállítás később eljuthat Észak-Korea fővárosába, Phenjanba, valamint további országokba, például Japánba és Kínába is. „Tisztában vagyunk vele, hogy a művészet olyan területekre is behatolhat, ahova a politika, a diplomácia, a kereskedelem és az üzlet nem teheti be a lábát" - mondta Sheffield. „Párbeszédeket indítunk el, bonyolult kérdésekkel foglalkozunk, bizalmat építünk - mindezt azért, hogy a nemzetközi elkötelezettség és megértés szélesebb teret kapjon világszerte."
Forrás: The Guardian