A Ferenczy Múzeum május 30-án nyitja meg a MűvészetMalomban azt a kiállítást, amelyben 200, külföldi gyűjteményből, és jelentős magyar magángyűjteményekből érkező festménnyel összegzi a 101 éve született Czóbel Béla életművét.
A bemutatott művek között Magyarországon ritkán, vagy talán soha nem látott, sőt frissen előkerült alkotásokat is találhat a közönség.Czóbel Béla (1883-1976) azon kevés magyar festőművész egyike, aki már életében nemzetközi szinten elismerésnek örvendett. Fiatal korától kezdve világpolgárként élt: 1902-ben, 19 évesen kezdte meg festészeti tanulmányait Nagybányán, de már 1903-ban beiratkozott a párizsi Julian Akadémiára. Felismerte az új festői irányzatok jelentőségét, együtt állított ki a Fauves-okkal, összebarátkozott Picassoval, Braque-kal, Modiglianival, Dunoyer de Segonzac-kal, több szállal kapcsolódott a hollandiai, majd a német képzőművészeti élethez, elsősorban a német expresszionista művészekkel rokonszenvezett.
Képeit már fiatal művészként is értékesíteni tudta, voltak, akik kifejezetten gyűjtőivé váltak Párizsban, Hollandiában, Berlinben vagy az Egyesült Államokban. Kalandos életútja során többször költözött, menekült, időnként képeinek nyoma veszett. Ennek következtében csupán az életmű egy részét ismerjük.
A Ferenczy Múzeum ezért eddig példa nélkül álló, hatalmas szervezőmunkába kezdett. 55 kölcsönzési kérelmet indított különböző jelentős külföldi és magyar magán- illetve közgyűjteménybe, hogy a lehető legteljesebb módon rekonstruálhassa Czóbel Béla életművét. A csaknem 200 összegyűjtött festmény, grafika között találkozhatunk a párizsi Pompidou Központ, egy neves chicagói magángyűjtő kincseivel, vagy olyan Hollandiában festett alkotásokkal, amelyek 100 éve nem szerepeltek sem magyar, sem külföldi kiállításon.
Amikor a kurátorok a bernriedi Buchheim Museumot megkeresték egy konkrét mű miatt, kiderült, hogy Czóbel expresszionista korszakából további három – a szakma számára sem ismert - festményt is őriznek. Ezek mind láthatóak lesznek a MűvészetMalomban. Más meglepetésben is részesülhet majd a szentendrei látogató, mert a Czóbel Múzeum gyűjteményében őrzött egyik Hollandiában festett kép hátoldalán az előkészületek során előkerült egy eddig vörös festék által rejtett, ismeretlen alkotás is.
Bár Czóbel Béla az első magyar festőművész volt, aki még életében önálló múzeumot kapott – Szentendrén, a Templomdombon -, a MűvészetMalomhoz hasonló, szélesebb kitekintésű, a művész életművét egészében bemutató kiállításra a Műcsarnok 1971-es tárlata óta nem került sor. Ugyanakkor a Ferenczy Múzeum által rendezett kiállítás nem azt jelenti, hogy a Czóbel Béla művészetét bemutató kismúzeum kiürül.
A város egyik legszebb pontján található állandó, valamint a MűvészetMalomban május 31-től látogatható nagyszabású időszaki kiállítás minden bizonnyal a Czóbel-életmű új értelmezését teszi lehetővé. Ebben segít a kiállítást dokumentáló 200 oldalas katalógus is, amely a művész életművének különböző korszakaiba, illetve grafikai munkásságába enged betekintést, ezzel is elősegítve a teljes oeuvre tudományos feldolgozását.