Az előzetesen becsült áron, 1,2 millió fontért árverezték el Londonban Szergej Rahmanyinov orosz zongoravirtuóz és zeneszerző II. szimfóniájának kéziratát, amelyet ötven éve elveszettnek hittek.
A zeneszerző vezényletével 1908-ban Szentpéterváron bemutatott II. szimfónia kéziratát az elmúlt tíz évben a British Museum őrizte. A kottát a Leedsi Nemzetközi Zongoraversenyt is szponzoráló Tabor Foundation adta kölcsön a londoni intézménynek. A Sotheby's nem árulta el, hogy a kéziratot az alapítvány bocsátotta-e árverésre, csupán annyit közölt, hogy "névtelen" eladó áll a háttérben.
A 320 oldalas kéziratot mintegy fél évszázadon át elveszettnek hitték, mígnem 2004-ben felfedezték egy európai magángyűjtő hagyatékában. Még abban az évben árverésre bocsátották, ám végül visszavonták a licitről egy tulajdonjogi igény miatt, amelyet azóta tisztáztak.
A fedőlap nélküli kézirat eredetiségét Geoffrey Norris vezető brit Rahmanyinov-szakértő igazolta. A The Telegraph című lapnak írt 2007-es cikkében Norris rámutatott, hogy a kézírás, a javítások módja és még a papír típusa is egyértelműen azt bizonyította, hogy a kézirat eredeti. "A rengeteg módosítás, különösen a hangszerelés tekintetében, megmutatta, hogy még a tisztázat elkészítése után is miként változtak Rahmanyinov elgondolásai, miután levezényelte a művet" - írta a szakértő.
A darabnak meglehetősen hányatott előadás-története van: mivel sok karmester nehezen kezelhetőnek találja az eredetileg egy órás verziót, ezért számos "vágott" változat létezik, amelyek közül némelyik alig 35 perces. A közelmúltban azonban már visszatértek a szimfónia vágatlan változatához.
Forrás: MTI