Magyarországra látogat a Grotowski-hagyományokat követő lengyel Egy Vers Színház. Ez alkalomból kétnapos programsorozatot rendez az Artus május 23-24-én.
A Kompánia Színházi Társulat a sikeres thai (2012) és koreai (2013) nemzetközi kulturális fórum hagyományát követve idén az egyik legrégebbi partnerét, a lengyel Egy Vers Színházát hívta meg. A két nap során egy kiállításmegnyitón és két előadáson vehetnek részt az érdeklődők.A lengyel színház sajátos fejlődéstörténete markánsan különbözik a többi európai színházi kultúráétól. Míg a többi európai országban a kultúra és főleg a színház a középkori reneszánsszal fokozatosan profanizálódott, elszakadt a vallástól és a rítustól, addig a lengyel színházi világ megőrizte azokat a rituális, kultikus elemeket, melyek a színházi előadást szent tevékenységgé emelik. Ez a kultikus jelleg alapvetően meghatározza a kommunikációs módozatokat: a közlés mikéntjét és az alkalmazott jelrendszert. A vallás mindig is mellőzte a konkrét, egynemű kifejezésmódot s helyette a mítoszban gyökerező szimbólumok és metaforák szintjén kommunikált. Ezt a közlésformát az idők folyamán a lengyel színház megőrizte, s a legsötétebb és legelkeserítőbb történelmi pillanatokban képes volt a gyakorlati élet hasznossági szintjén is használni azt.
A két napos kulturális fórum során egy kiállítással, a Teatr Jednego Wiersza szóló szerzői egyfelvonásosaival és a három társulat közös előadásával várja az érdeklődőket a Teatr Jednego Wiersza, az őket meghívó Kompánia Színházi Társulat és a rendezvényt befogadó, közreműködő Artus.
Színházi és szcenográfiai kiállítás
Megnyitó: május 23., 19.00, Artus Stúdió
Kiállítás az opolei színház legizgalmasabb színházi kellékeiből, installációiból, saját készítésű hangszerekből és díszletelemekből, valamint előadásfotókból és tervrajzokból.
Lengyel egyfelvonásos szóló szerzői előadások
május 23., 20.00, Artus Stúdió
A Teatr Jednego Wiersza abban a városban működik, ahol Grotowski színházi kísérletei kikristályosodtak, örökségét a Jednego Wiersza színház őrzi és örökíti tovább.
Az Autorskie Jednoaktówki est célja a sajátos lengyel színházi látásmód és jelrendszer (alaposabb) megismertetése a magyar közönséggel. A fanyar humor és a groteszk világlátás mellett a mítoszok világa kap központi szerepet.
Az Elhasznált idő című előadás kísérlet a megállásra, egy pillanatnyi mozdulatlanságra, olyan pillanat teremtésére, mikor megfogalmazzuk életünk kulcskérdéseit. Egyetemes és allegorikus képeket látunk, egy olyan ember vízióit és gondolatait, akinek nincsen múltja, összerakható története. A Retikulum olyan helyre invitálja minket, ahol mikro és makro világok keletkeznek, ahol fejünk zárt tereiben ott élnek az istenek, akik hiányos válaszokat szülnek. Az XXX című egyszerre megrendítően női és mélységesen emberi darabban múltbeli választásaink, rituáléink és a belső magány áll a középpontban.
A három szóló mind szerzői előadás, az alkotók egyszerre színészei, dramaturgjai, rendezői, díszlet- és jelmeztervezői saját darabjuknak. Az Bővebben a lengyel színházról és a szerzői egyfelvonásosokról az Artus honlapján olvashatnak.
Lengyel–magyar rendhagyó Kérész Művek
2014. május 24. 20.00, Artus Stúdió
A Kompánia Színházi Társulat, a Teatr Jednego Wiersza és az Artus társulat közös előadását láthatjuk szombat este Goda Gábor rendezésében. Az egyetlen intenzív nap alatt létrejövő előadás zenei tere egyedi, újrahasznosított hangszerekből és zenélő tárgyakból épül fel, Michal Wawrzyniak lengyel zeneszerző és re-hangszerkészítő vezetésével.