Az Európai Déli Obszervatórium La Silla csillagvizsgálójának MPG/ESO 2,2 méteres teleszkópja készítette a fotót, melyen az NGC 3590 pompázik.
A spirálkarok valójában feltornyosuló gáz és csillagok galaktikus korongon végigseprő hullámai, amelyek erőteljes csillagkeletkezést váltanak ki, és az NGC 3590-hez hasonló halmazokat hagynak maguk után. A halmazban található fiatal csillagokhoz hasonlóak felkutatása és megfigyelése révén meg lehet határozni eme spirálkar egyes régióinak távolságát, ami több mindent elárul struktúrájáról.
A tipikus nyílt csillaghalmazok néhány tíz vagy néhány ezer csillagot is magukban foglalhatnak, és a csillagevolúcióról mesélnek a kutatóknak. Az NGC 3590-hez hasonló halmazok csillagai megközelítőleg ugyanakkor születtek, ugyanazon gázfelhőben, ezért az ilyen képződmények tökéletes laborok a csillagkeletkezés és –fejlődés elméleteinek tesztelésére.
A teleszkóp nagy látószögű készülékének felvétele a halmazt és a környező gázfelhőket mutatja. Ez utóbbi narancs és vörös árnyalatokban pompázik a közeli forró csillagokból érkező sugárzás miatt. A kamera a képződménnyel egyetemben óriási mennyiségű háttércsillagot is lefotózott. A fotót a fényspektrum látható és infravörös tartományában készült felvételek kombinálásával alkották meg, speciális szűrőt is használtak, amely csak az izzó hidrogénből érkező fényt érzékeli.
Forrás: Hirado.hu