Derkovits Gyula életműve lappangó darabjainak felkutatására indított kezdeményezést a Magyar Nemzeti Galéria az 1934-ben elhunyt művész életmű-kiállításához kapcsolódva.
Július 27-éig látható a Nemzeti Galériában Derkovits Gyulának, a két világháború közötti magyar képzőművészet egyik legjelentősebb alakja munkásságát bemutató tárlat. A mintegy kétszáz Derkovits-művet - festményeket és grafikákat egyaránt - felvonultató kiállítás korabeli magyar festők, grafikusok és fotóművészek, továbbá német, osztrák, lengyel, cseh és szlovák alkotók munkáival egészül ki, világosan megrajzolva Derkovits Gyula korszakalkotó művészetének hazai és nemzetközi kontextusát - tájékoztatta az MTI-t a Nemzeti Galéria.Mint közölték, a kiállítás a lappangó Derkovits-művekre is felhívja a figyelmet. Derkovits Gyula 1934-ben bekövetkezett halála után rövid időn belül életművének jelentős része magán-, illetve közgyűjteményekbe került, amikor azonban Körner Éva művészettörténész 1968-ban megírta Derkovits-monográfiáját, már nem találta meg az életmű több fontosabb darabját, így tanulmányában lappangónak tüntette fel őket.
Bár azóta kerültek elő újabb művek, a festő több kiemelkedő alkotása a mai napig nincs meg. A hiányzó képekből a kiállítás kurátorai, Bakos Katalin és Zwickl András művészettörténész 22 tételből álló válogatott "körözési listát" állítottak össze abban a reményben, hogy a kiállítás kapcsán a lappangó művek nyomára lehet bukkanni - közölte a múzeum.
A keresett művek archív fotókkal illusztrált listája ITT tekinthető meg.
Forrás: Hirado.hu