A világ leghíresebb fotóügynöksége, a Magnum Photos új vándortárlata Kontaktok címmel a budapesti Capa Központban, míg csoportos kiállítása Elsők címmel a Mai Manó Házban látható keddtől augusztus 24-ig.
A Mai Manó Ház tárlatán szerepel többek között Henri Cartier-Bresson Gandhi utolsó napjairól és temetéséről készült sorozata, Robert Capa dél-franciaországi békebeli képei és Jean Marquis képriportja Magyarországról, valamint látható az a két nagy utazóbőrönd is, amelyek 50 évig őrizték a képeket - mondta el Andréa Holzherr, a Magnum Photos kiállítási és kulturális projektfejlesztő menedzsere a hétfői sajtóbejáráson Budapesten.Több mint 50 évig lapult két ládába zárva a Magnum Photos fotográfusai - Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Marc Riboud, Werner Bischof, Ernst Haas, Erich Lessing, Jean Marquis és Inge Morath - legelső csoportos kiállításának anyaga az innsbrucki Francia Kulturális Intézet alagsorában. A válogatást - több mint fél évszázados "eltűnése" előtt - pár hónapig lehetett megtekinteni Ausztriában.
A 83 farostlemezre kasírozott, fekete-fehér, eredeti képgyűjteményt, a világhírű fotóügynökség legelső csoportos kiállítását Elsők címmel mutatja be a Mai Manó Ház az első emeleten. A második emeleti kiállítótérben vetítve jelennek meg azok a fotográfiák, amelyeket a Magnum fotósai - többek között David Seymour, Martine Franck, Erich Lessing, Josef Koudelka, Abbas, Patrick Zachmann és Chien Chi Chang - készítettek magyarországi látogatásaikon 1947-től egészen napjainkig. A vetítés a II. világháború utáni helyzetet, az 1956-os forradalmat, a szocializmus alatti életet és a rendszerváltozástól napjainkig terjedő időszakot mutatja be.
A Magnum Photos Kontaktok című kiállítása mintegy hetven, az ügynökséghez tartozó fotográfus képkészítési és kiválasztási folyamatába enged betekintést 163 fekete-fehér, illetve színes fotográfián keresztül, hét évtizedet átfogva az 1930-as évektől napjainkig. A kontaktokon - az eredeti filmtekercs egymás után lévő fotóinak a filmmel megegyező méretűre nagyított képsorain - a szituációk, a történések mozzanatai láthatóak, a képeket kísérő alkotói visszaemlékezések pedig rávilágítanak a fotográfusok, szerkesztők, kurátorok döntéshozatali folyamatára. A látogatók így a fotográfiák teljes történetét megismerhetik, keletkezésüktől a megjelenésükig.
A tárlat egyebek mellett történelmi események ikonikus fotóit mutatja be: Robert Capa képeit a normandiai partraszállásról, Paul Fusco fotográfiáit Robert Kennedy temetéséről és Thomas Hoepker fotóit a szeptember 11-i terrortámadásról. Emellett Che Guevaráról, Miles Davisről, a Beatles együttesről, politikusokról, színészekről, művészekről készült portrék is láthatók, valamint kinagyított fotórészletek, cikkek, könyvek és magazinoldalak. A kiállítások kurátora Csizek Gabriella.
Forrás: MTI