Ukrajnában az utóbbi hat hónap zavargásai káoszt és vérontást hoztak az utcákra. A művészek eközben a lelküket öntötték a vászonra, hogy megfessék az ő történeteiket.
Néhányan ideiglenes stúdiót alakított ki a tüntetések fő helyszínén, a kijevi Függetlenség terén. A művészet eszközével akarták megragadni ezeket a történelmi pillanatokat.Egyikőjük, Marina Szocsenko, napjait a tüntetések, illetve a festés töltötte ki, néha a kettő egyszerre. Azt mondja, korábban mindig virágokat festett, de amikor először kiment az utcára a fiával, témát váltott.
„Egy művésznek ezt kell tennie. Lefesteni, ami megérinti. Akkor ez másokat is megérint" – magyarázta a festőnő, Marina Szocsenko.
A tüntetések tetőfokán egyfajta laza közösség jött létre, az ú.n. Maidan művészek csoportja. Egymást támogatva igyekeztek minél többet megörökíteni a Kijevben zajló eseményekből. Az ukrán művészeti akadémia egyik tanára a tél nagy részét alkotással és tüntetéssel töltötte. Főként vászonra festett, de művei egy része olyan rohamsisakokra került, amiket a tiltakozók viseltek a rendőrséggel való összecsapásokban.
„Meg akarom mutatni, hogy szépség is maradt a forradalom után" – mondta a művész, Tanya Csepraszova.
Az ukrán nemzeti múzeumban (R) Evolution címmel kiállítás nyílt a francia fotós, Eric Bouvet képeiből, aki a tüntetések alatt háromszor is járt Kijevben. Képein megörökítette a káoszt, de ugyanakkor a hétköznapi életet is.
„A kortárs művészet része a politikának. Nem helyezhetjük magunkat kívül azon, ami történik körülöttünk" – vélte Natalia Sosztaka, a múzeum munkatársa.
Miközben az élet megy tovább, a Függetlenség terén sok helyen emléket állítottak a halálos áldozatoknak. A történelem majd megítéli a Kijevben történteket. Mikor a sebek begyógyulnak majd, és az események a történelem könyvekbe kerülnek, a művészeti alkotások akkor is megmaradnak.
Forrás: Euronews