Egy a La Manche csatornából Dorset közelében kihalászott megkövesedett fog félelmetes jurakori tengeri ragadozóhoz tartozott, és a legnagyobb ilyen ismert lelet Angliában.
A hat centiméteres fog csúcsa letörött, kialakulásakor még nagyobb lehetett – sugallja a Historical Biology folyóiratban megjelent tanulmány. A kutatók megállapították, hogy a fog 152 millió éves és a modern krokodilok prehisztorikus rokonához, a Dakosaurus maximushoz tartozott.Mark Young, a kutatás vezetője szerint figyelemre méltó, hogy a csupán 4,5 méteres állatnak 6 centiméteres vagy még hosszabb foga volt. „A fogak fűrészesek és robosztusak voltak, érintkeztek egymással, így megkönnyítették a zsákmány felhasítását" – magyarázza. Úgy véli, az őskori állatnak méretéhez képest félelmetes harapása lehetett.
A tengeri ragadozó életében a mai Európát sekély tenger fedte, ami a szárazföldet szigetvilággá alakította. A világ első madarának tekintett Archaeopteryx is megtalálható volt akkoriban Európában, ahogyan néhány törpe, nem madárszerű dinoszaurusz is, úgymint az Europasaurus. Ám az igazi ragadozók a vízben éltek.
A Dakosaurus maximus – mely a metriorhynchidae krokodilősök családjához tartozott – a gigantikus méretű Pliosaurushoz képest aprócska volt. A Pliosaurusnak csak a koponyája két méter hosszú, és egyes becslések szerint teljes testhossza elérhette a 15 métert. Eme időszak másik nagyobb tengeri ragadozója a Plesiosuchus manselii, mely nagyobbra nőtt napjaink fehér cápáinál.
A Dakosaurus maximus ugyanakkor igen nagy számban képviseltette magát, sekély vízi lagúnákban, part menti környezetekben és mélytengeri régiókban is előfordult. A lagúnákban, ahol más nagy testű állatok nem voltak jelen, úgy tűnik, a csúcsragadozó szerepét töltötte be.
152 millió évvel később a D. maximus fogát Dorsetnél, fenéktakarítás során találták meg. Ez azért is szokatlan, mert a prehisztorikus tengeri ragadozók legtöbb megkövesedett foga ásatások során kerül napvilágra, vagy pedig a partokon találják meg éles szermű szakemberek vagy szerencsés civilek. A fog egy online aukción került elő, ahol egy jól értesült fosszíliagyűjtő vette meg, majd elküldött róla egy fotót a Londoni Természettudományi Múzeumnak, ahol Dakosaurusként azonosították. A gyűjtő aztán a vételáron eladta a múzeumnak az értékes leletet.
A Dakosaurus semmilyen ma élő állatra nem hasonlított, és a mai Európa is teljesen más képet mutatott életében. „Akkoriban, amikor az Archaeopteryx repkedett Németország felett és a Diplodocus barangolt Amerika fennsíkjain, a Föld tengereiben hemzsegtek a táplálékláncok csúcsán trónoló óriási pliosaurusok. A Dakosaurus és rokonai úszókká lényegült mellső végtagjaikkal, és cápaszerű farokuszonyukkal olyannyira eltértek a mai krokodiloktól, hogy nagyon nehéz őket megfelelő módon összehasonlítani" – mondja Lorna Steel, a múzeum kurátora.
A lövedék formájú orrot mutató Dakosaurus beceneve szívószájú krokodil, mivel a nagy halakat be tudta szippantani szájába, majd egyben lenyelte őket, míg a nagyobb testű zsákmányról hatalmas fogaival tépte le a húsdarabokat.
Forrás: Hirado.hu