Egy új műholdas felvételen látható, ahogy kékeszöld planktonvirágzás kanyarog az Északi-tengeren. A felvételt a NASA Terra műholdjának egyik műszere készítette május 30-án.
A fitoplanktonok mikroszkopikus, növényszerű élőlények, amelyek az óceáni áramlatokkal sodródnak. Virágzásnak akkor indulnak, amikor nagyobb mennyiségű tápanyagot találnak, megkezdik a táplálkozást és a szaporodást.
Az óceáni tápláléklánc alján elhelyezkedő fitoplanktonok fotoszintézissel alakítják át a napfényt kémiai energiává. Ehhez a növényekhez hasonlóan a zöld klorofillt alkalmazzák. A klorofill festi a tengert kékeszöldre a virágzások folyamán.
A fitoplanktonok virágzása általában ártalmatlan esemény, de némelyikük mérgeket termel. Az Alexandrium dinoflagelláta például vörös virágzásokat produkál. Ez a plankton felelős a bénulásos tengerikagyló ételmérgezésért, ami az emberekre is veszélyes lehet, ha az Alexandriummal táplálkozó kagylót fogyasztanak.
Ugyanakkor nem minden vörös virágzás – más néven vörös dagály – az Alexandrium produktuma, és nem feltétlenül csak a kagylókban halmozódik fel a méreganyag. Ezért a szakemberek folyamatosan figyelik a vizeket a veszélyes mérgek után kutatva.
Forrás: Hirado.hu