Egy idegen bolygók közvetlen vizsgálatára készített új chilei készülék már működésének első napjaiban lencsevégre kapta a Szaturnusz Titán holdját.
A földi és űrteleszkópokkal a kutatók már több mint 2000 exobolygót szúrtak ki, az elsőket még az 1990-es években. Ám ritkán tudják közvetlenül megfigyelni eme világokat, mivel halovány izzásukat gyakran túlragyogja a gazdacsillagukból áradó fény. Ezért sokszor közvetett technikát használnak, úgymint a bolygóátvonulásos módszert, amelynek során a csillag fényében az előtt elhaladó planéta miatt bekövetkező, árulkodó elhalványulást figyelik.
A közvetlen megfigyeléshez a bolygóknak rendszerint óriásinak és gazdacsillaguktól távolabb elhelyezkedőnek kell lenniük. Egy idegen világról készült 2010-es, első megerősített közvetlen felvétel a Jupiter tömegének nyolcszorosával rendelkező planétát tárt fel, amely gazdacsillaga körül több mint 300-szoros Föld-Nap távolságban kering.
A SPHERE feladata a lehető legnagyobb kontraszt elérése egy csillag körüli apró égboltfolton, hogy az egyébiránt rejtőző exobolygókat észlelhesse. A kontraszt felerősítéséhez adaptív optikája van, amely korrigálja a földi atmoszféra torzító hatását, emellett koronagráffal is felszerelték a csillagfény blokkolására.
A SPHERE első felvétele infravörös hullámhosszon készült, és a Kentaur konstellációban lévő, közeli HR 4796A csillag körüli porgyűrűt ábrázolja. Bár bolygót nem mutat, a korong élessége demonstrálja a műszer lenyűgöző képességét a csillag fényességének csökkentésére – írja az ESO közleményében.
A szervezet közeli infravörös felvételeket is közzétett, amelyeket a SPHERE a Titánról, a Szaturnusz legnagyobb holdjáról készített. A közeli infravörös hullámhossz képes áthatolni a hold vaskos légkörén, így lehetővé teszi, hogy a szakemberek megvizsgálják felszínét, ami a látható fény tartományában észlelhetetlen.
Egy másik chilei, szintén exobolygók közvetlen észlelésére tervezett készülék tavaly lőtte első felvételeit. A Gemini Obszervatórium Planet Imager műszere – amit a 8 méteres Gemini South teleszkópra helyeztek fel – 2013. november 11-én nyitotta fel szemét, és a Beta Pictoris csillag körül keringő planétát kapta lencsevégre.
Forrás: Hirado.hu