A Nemzeti Művelődési Intézet június 11-én, a Budai Vigadóban tartja negyedik stratégiai konferenciáját. Mindenkit várnak, aki szeretné megismerni az átalakuló közösségi művelődés aktuális folyamatait.
Az elmúlt években a közösségi művelődés területe komoly, előremutató változásokon ment keresztül: ma már elmondható, hogy a szakma készen áll arra, hogy – kilépve a szabadidő-eltöltés megszervezőjének szűk szerepéből – a helyben élő közösségek értékelvű aktivizálása révén a település- és vidékfejlesztés stratégiai partnerévé, eszközévé válhasson.A Nemzeti Művelődési Intézet országos háttérintézményként egyrészről kezdeményezője az átalakulásoknak, másrészről releváns válaszokat és intézkedéseket hivatott nyújtani a változások involválta új kihívásokra. Az újfajta közösségi művelődés sikereiben kulcsszerepet játszik a hatékony hálózatépítés és a közösségi összetartozás ereje, melyek a konferencia címéül és kiemelt témájául szolgálnak.
A tervezési ciklushoz igazodó – Hálózatépítés – Közösségi összetartozás című – szakmai fórum a közösségi művelődés területén zajló folyamatok és jó gyakorlatok, a szakmát alakító-formáló kezdeményezések mellett feltárja a lehetséges irányokat, járható utakat és fontos tanulságokat is összegez.
A konferencia ünnepi nyitányaként, a hálózati együttműködés jegyében a határon túli magyarság tárgyi és szellemi értékeit féltve őrző Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal intézményeivel, valamint a Kárpát-medencei magyar identitástudatot a színművészet sajátos eszközeivel támogató Magyar Teátrumi Társasággal is stratégiai megállapodást köt a Nemzeti Művelődési Intézet.
A rendezvény több előadásában is szó lesz az elmúlt év sikertörténetének számító Kulturális Közfoglalkoztatási Program eredményeiről, tapasztalatairól, lehetséges folytatásáról. A mintaprojekt több mint 4000 főnek nyújtott átmeneti foglalkoztatást, valamint referencia értékű munkatapasztalatot a kultúra és a közösségszervezés területén. A mintaértékű projekt legfőbb hozadéka, s egyben egyedi értéktöbblete a kialakult szakmai-szociális kapcsolati háló, melynek köszönhetően az április havi kimutatás szerint a program keretében foglalkoztatottak közel egynegyede sikeresen el tudott helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon.
Az eseményen debütál a közösségi művelődés hiánypótló online tudományos folyóirata, a Kulturális Szemle, mely kifejezetten a megújuló szakemberképzés igényeihez igazodik, s az elkövetkezőkben lehetőséget teremt a tudományos igényű munkák publikálására.
A tanácskozáson részt vevők bepillantást nyerhetnek a Nemzeti Művelődési Intézet decentralizáló törekvéseiként létrejött, a kapcsolódó területek jobb feladatellátását szolgáló Országos Szakmai Központok: az Önkéntes-, a Minőségfejlesztési-, a Felnőttképzési- valamint a Közösségi Kezdeményezések Országos Szakmai Központja szakmatámogató tevékenységébe.
A konferencia időpontja: 2014. június 11. 9.00 – 15.00
A konferencia helyszíne: Nemzeti Művelődési Intézet, Budai Vigadó Színházterme (1011 Budapest, Corvin tér 8.)
Részletes program itt.