Paul Rosenberg párizsi zsidó műkereskedő utódaihoz kerülhet - Henri Matisse egy festménye a Gurlitt-gyűjteményből, amelynek kétes eredetű alkotásait a német kormány szakértői csoportja vizsgálja.
A Femme assise (Fotelben ülő nő) című, 1921-ben készült festmény annak a több mint ezer műkincsnek, köztük számos, a náci rezsim idején üldözött zsidóktól elrabolt alkotásnak az egyik darabja, amelyet 2012 februárjában foglaltak le egy adócsalás miatt indított eljárás során Cornelius Gurlitt müncheni lakásában. A gyűjteményt Adolf Hitler kedvenc műkereskedőjének, Hildebrandt Gurlittnak a fia két év után visszakapta egy bírósági döntés nyomán, ám a férfi 81 évesen májusban elhunyt.Halála előtt azonban beleegyezett, hogy a kétes eredetű képek tulajdonosi hátterét egy évig vizsgálhatja a német kormány megbízásából dolgozó szakértői csoport. Gurlitt vállalta, hogy visszaadja a tulajdonosoknak vagy azok örököseinek az összes olyan képet, amelyről megállapítják, hogy nácik rablással, erőszakkal, zsarolással szerezték meg az eredeti tulajdonostól. Az eddigi vizsgálatok alapján nagyjából 500 kép tartozhat ebbe a kategóriába.
A Rosenberg családot képviselő Chris Marinello elmondta, hogy az örökösök csak szerdán, a hatósági közleményből értesültek arról, hogy igényt tarthatnak a Matisse-festményre. Az ügyvéd jelezte: a közlemény alapján nem világos, hogy visszakapják-e a képet, de valószínűnek tartja, hogy ez megtörténik. Marinello egyúttal panaszkodott a képekkel kapcsolatos bürokráciára, és nehezményezte, hogy a szakértői csoport nem nyújt kellő tájékoztatást. A Rosenberg családhoz tartozik Anne Sinclair újságíró, a korábbi IMF-vezér, Dominique Strauss-Khan volt felesége is.
Forrás: Hirado.hu